Тужбата за плагијат на серија Apple TV + Servant е отфрлена

Плагијат на слуги

Минатиот јануари, објавивме А. новости поврзани со серијата Слуга, серија во режија на М. Нојт Шјамалан за Епл ТВ +, серија која според Франческа Грегорини, режисер на филмот Вистината за Емануел, тој ја присвои заплетот на неговиот филм, вклучувајќи ликови, сцени и други кинематографски елементи.

Филмот во кој играат Каја Скоделарио и essесика Бил ја раскажува приказната за а 17-годишна бебиситерка која се грижи за бебе што е всушност кукла која го заменува бебето кое починало. Кога се чинеше дека сè укажува на тоа дека и Apple TV + и M. Night Shyamalan може да имаат проблеми, судијата дојде да каже дека ништо од тоа.

[Ако не сте ја виделе серијата, не препорачувам да продолжите да читате бидејќи содржи спојлери]

Федералниот судија Johnон Ф. Валтер ја отфрли тужбата за авторски права против Епл и Шјамалан во која се тврди дека Епл ја украл централната идеја на филмот Вистината за Емануел. Слугата ни ја раскажува приказната за семејство кое вработува бебиситерка да се грижи за своето бебе за кое се покажува дека е кукла.

Според судијата, нема сличност да се оправда тужба, иако признавајќи дека постои заедничка премиса, и двете приказни драстично и брзо се разминуваат. Заедничка премиса, како што наведува овој судија, тоа не е заштитено со закон за авторски права.

Франческа Грегорини, режисер на филмот од 2013 година, вели дека пресудата е разочарувачка, но не изненадува, бидејќи традиционално, рамнотежата на силите во забавната индустрија отсекогаш ги фаворизирала моќните институции и нивната крајна цел дмолчи секој што тврди дека нивната работа е украдена.

Адвокатите на Apple Тие побараа жалбата да биде отфрлена минатиот февруари, тврдејќи дека се базира на каква било сличност заеднички идеи и незаштитени идеи се најде во други фиктивни дела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.