Потпретседателот на Украина побара од Тим Кук да ги прекине активностите на Apple во Русија

Путин

Се чини неверојатно дека во XNUMX век може да се започне апсурдна војна како онаа што започна Путин против Украина. Сега кога се чинеше дека веќе ја добивме војната со коронавирусот, а сега започнува друга против Русите. Ужасно.

И одговорот на руската инвазија не чекаше долго во светот. Од сите фронтови, тие ќе се обидат да ја блокираат Русија од какви било комерцијални и економски активности, барем од Европската заедница и САД. Apple, исто така, веќе го направи својот прв чекор. блокирање на платите на Apple на руска територија.

Потпретседателот на Украина, Михајло Федоров има испратено а јавно писмо a Тим Кук барајќи да ја прекинете секоја активност на Apple во Русија. Ова подразбира блокирање на продажбата на нивните уреди и затворање на App Store на руска територија.

Apple веќе го направи својот прв чекор во корист на споменатиот блок, неколку часа пред да биде објавено барањето на Федоров. Досега тоа што го направи е блокирање на Apple Pay на руска територија. Ја прекина соработката со руските финансиски компании со кои работеше: VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank и Otkritie.

Во моментов тие од Купертино немаат одговорено ништо на барањето на украинскиот потпретседател, но сигурно во овој момент тие мора да размислуваат каков следен чекор да направат, да се обидат колку што е можно повеќе да ги блокираат услугите кон Русија и нејзините граѓани да се кренат против лудилото на нивниот претседател Путин. да ја нападне Украина.

Истото што Apple го направи со Apple Pay, исто така го направи Google со вашиот Google Pay, и практично во исто време. Не се знае со сигурност, но можно е Apple и Google да се договориле да го направат овој важен чекор. Можеби за неколку дена ќе знаеме дали тоа било така.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.