ФИФА им забранува на играчите да носат слушалки „Битс“ за време на Светското првенство

Нејмар со Битс во рекламата

La ФИФА Забрането е на играчите на фудбалските тимови користете слушалки од марката Beats за време на Светски куп во Бразил 2014 година што се оспорува во ова време, уште од јапонската фирма Sony е еден од официјалните спонзори на шампионатот. Еден од условите што Сони ги постави при постигнувањето на спонзорскиот договор е дека фудбалерите требаше да носат слушалки од таа марка за време на нивното пристигнување на стадионите на натпревари или тренинзи.

Поентата е во тоа повеќето фудбалери одат по слушалките со потпис на Битс, неодамна купена од Епл, или преку комерцијални договори со брендот, како што е случајот со бразилскиот играч Нејмар или шпански Сеск Фабрегас. На почетокот на Светското првенство видовме како Битс лансираше реклама насловена „Играта пред играта“ што денес достигна бројка од 15 милиони посети.

Елен Петри се потпреме, поранешен извршен директор на Apple и Google се однесува на овој случај ги изговорил овие зборови:

"Кога фанови тие гледаат спортисти на Светските првенства кои користат „Битс“ во слободно време по сопствен избор, тоа има поголемо влијание отколку да гледаат играчи како ги врзуваат чизмите „Адидас“ или пијат спонзориран пијалок » 

Дека играчите претпочитаат да користат слушалки Beats на штета на Sony, дури и ако немаат комерцијален договор со фирмата на д-р Дре, тоа значи дека слободно претпочитаат да ги избираат слушалките што нудат највисок квалитет да се сконцентрира и мотивира пред фудбалски натпревар, што несомнено ја остава јапонската фирма на лошо место. Поради ова, Сони одлучи да се пожали до ФИФА, така што нејзиниот договор е исполнет и полемиката е создадена.

Која одлука мислите дека треба да ја донесат играчите спонзорирани од фирмата Beats сега?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско dijo

  Многу добра статија, вистината ми се чини многу нефер од страна на Сони да се спротивстави на слободата што треба да ја имаат играчите, ако за нив битовите се оние со највисок квалитет (и вистината се слуша многу добро) треба да ги пуштат користете ги Но, еј, оваа борба за користење уреди за рекламирање ме потсетува на многу Самсунг, бидејќи корисниците слободно претпочитаат iPhone, така што Самсунг склучува договори за нив да ги користат своите Самсунг во најистакнатите настани.

  1.    Цезар Естрада dijo

   xD какви аберции вели ова момче xD победи со добар квалитет xD веќе со тоа престанете да го читате неговиот коментар

  2.    Жозе dijo

   Се согласувам со тебе, секој прави, носи и јаде што сака. Но, во овој случај не сте во право, ако компанија инвестира во шоу, тоа не е затоа што е невладина организација, тоа е рекламирање, а рекламирањето е пари. Како во Сочи да, и тоа ..., нивните милиони ќе бидат исплатени за да ги промовираат своите производи. Мислам дека предметната компанија ги има сите свои права да бара, барем во јавност, да ги користат своите производи, дури и ако ги носат кацигите од струја или дека не даваат поволни изјави во врска со своите производи. Ова е МАРКЕТИНГ.
   Кои се BEATS со највисок квалитет ??? Сиромашна наивна… Затоа секогаш ќе слушате колку добро се слушаат ТИПОТ (што е тотално субјективно за слухот на секој човек), а не за нивните карактеристики пред другите