Facebook Live е достапен ширум светот

Фејсбук-живо-креативни-алатки-iPhone-екран-001

Од лансирањето на Перископ, многу корисници се охрабруваат не само да објавуваат фотографии од она што го прават во тоа време, туку и тие се посветуваат на вршење преноси во живо на она што го прават во тој момент. Но, се разбира, Твитер (сопственик на Перископ) не е ист како Фејсбук и момците од Марк Цукерберг сакаа да создадат свој Перископ.

Перископот на Фејсбук се нарекува Фејсбук во живо и тоа ни овозможува да емитуваме на видео што правиме во тој момент. За да ги емитуваме нашите активности, треба само да кликнеме на опцијата што ни овозможува да пишуваме на нашиот wallид и да кликнеме на опцијата Live.

Facebook Live првично беше лансиран во САД и малку по малку се шири во повеќе земји, но на побавен начин отколку што корисниците би сакале. За среќа, оваа нова опција сега е достапна и на уредите базирани на iOS и на Android.

За разлика од Перископ, Фејсбук во живо ни носи повеќе функции како на пр можност за додавање филтри на преноси, пишување коментари, интеракција со нови реакции на Фејсбук ... Во моментот и да видиме како се прифаќаат филтрите, Фејсбук ни нуди само пет филтри, но во идните надградби ќе може да се црта и на видеото, да се посочи предметот на емитувањето или да се додаде коментар на видеото.

Но, исто така, Facebook Live ни овозможува ограничете го емитувањето на ограничена група луѓе или на секој што има врска што автоматски се објавува на нашиот ид. Фејсбук настаните имаат корист и од оваа нова функција, бидејќи штом настанот ќе се создаде, може да се емитува директно до сите оние кои не можат да присуствуваат на него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Borja dijo

  Зошто сè уште не излегува за мене?

 2.   Алв dijo

  Не е точно, во Еквадор сè уште не е достапно. Ја деинсталирав апликацијата, повторно ја инсталирав најновата и опцијата Live не се појавува.

 3.   Џонтан02 dijo

  Ниту во Доминиканската Република не е достапно, ако некој знае како да го направи тоа рачно, кажете ве молам, благодарам

 4.   Маркстер dijo

  Ниту во Чиле не е достапно