Фејсбук ги поканува корисниците да го активираат следењето на iOS14.5 за да го задржат бесплатно

Фејсбук и WhatsApp

Стратегијата што ја следеше Фејсбук откако беше објавено дека Apple ќе воведе функција во iOS што ќе им овозможи на корисниците дека апликациите нема да ја следат вашата активност, Компанијата на Марк Цукерберг направи се што е во нејзина моќ да го натера Apple да се предомисли, нешто што, за изненадување, не го постигна.

Бидејќи не успеаја да го натераат Apple да ја смени својата позиција, од Facebook тие ја сменија својата порака до јавноста со која ги охрабруваат корисниците да активираат следење на податоците во iOS 14.5, бидејќи тоа ќе и овозможи на компанијата продолжете да ја нудите апликацијата целосно бесплатно.

Фејсбук iOS 14.5

Како што потврдуваат Работ, медиум кој имал пристап до пораките што ќе бидат прикажани во идните надградби и на Фејсбук и на Инстаграм, компанијата на Марк Цукерберг нè повикува да дозволиме следење на нашата активност преку апликацијата од следниве причини:

  • Покажете повеќе персонализирани реклами
  • Помогнете да ги одржувате Инстаграм / Фејсбук бесплатни
  • Поддржете ги деловните субјекти кои се потпираат на реклами за да стигнат до своите клиенти

Овие пораки, кои од Фејсбук ги нарекуваат едукативни екрани, тие ќе бидат прикажани на корисниците непосредно пред известувањето за транспарентност за следење апликации.

За да им помогнеме на луѓето да донесат поинформирана одлука, ние исто така прикажуваме и свој екран, заедно со тој на Епл. Дава повеќе информации за тоа како користиме персонализирани реклами, кои поддржуваат мали бизниси и ги одржуваме апликациите бесплатни. Ако ги прифатите упатствата од Facebook и Instagram, рекламите што ги гледате во тие апликации нема да се променат. Ако не прифатите, ќе продолжите да гледате реклами, но тие ќе бидат помалку релевантни за вас. Прифаќањето на овие индикации не значи дека Фејсбук собира нови видови податоци. Тоа само значи дека можеме да продолжиме да им нудиме на луѓето подобри искуства.

Највпечатлива од сите е втората точка, во која тие наведуваат дека со прифаќање на следењето, им овозможува на двете услуги да останат бесплатни. Нема докази што сугерираат дека и двете платформи некогаш размислувале за воспоставување на плаќање за негова употреба, бидејќи тоа веројатно би предизвикало рут на корисници кон други платформи.

Упатствата на Apple забрануваат апликации од нудат некаков поттик корисниците да го активираат следењето на податоците. Бидејќи Фејсбук наведува дека тоа е информативна порака, сепак, многу корисници може да ја видат како задолжителна доколку сакаат да продолжат да ја користат оваа платформа бесплатно.

Овие пораки ќе почнат да се прикажуваат и на Фејсбук и на Инстаграм во следните денови / недели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.