Фејсбук додава ново копче за пренос во живо

Пример во живо на Фејсбук

До денес се најдовме со копче за директен пристап до Facebook Messenger во апликацијата Facebook за iOS, при притискање на тоа копче, Facebook Messenger автоматски ќе се отвореше. Како и да е, Најновата надградба сака да промовира друга од функциите што ги спроведе Фејсбук, зборуваме за ВО ИВО, еден вид Перископ за Фејсбук што ни овозможува да емитуваме видео и аудио содржина тотално во живо. Така, по последното ажурирање откривме дека копчето Facebook Messenger веќе не е достапно во ниската листа на функции, не знаеме како корисниците ќе ја земат оваа иновација.

Тоа е копче целосно посветено на преносите во живо, нуди брз пристап до популарните преноси на Фејсбук, меѓу кои секако ќе ги најдеме и оние наши пријатели, како и видеа фокусирани на теми кои не се интересни. Можеме да пристапиме до видеа и во живо и со задоцнување, едноставно ќе мора да го притиснеме за да имаме пристап до овие преноси во живо од Фејсбук Тие се целосно достапни во повеќе од шеесет земји низ целиот свет, така што содржината ќе биде барем разновидна.

Покрај тоа, додадени се и нови функции, како што е изборот кој може да ги гледа нашите видеа. Покрај тоа, делот Настани дури ни овозможува да закажуваме пораки за нашата видео сесија. Покрај тоа, оние што ги посетуваат овие емисии во живо ќе можат да избираат помеѓу емотиконите што се достапни за реакција на Фејсбук. Овие реакции се анимираат на горниот дел од видеото и исчезнуваат по неколку секунди, исто како што тоа се случува во Перископ со свои слики. Сепак, не знаеме како ќе напредува Facebook Live. Перископот доживеа голем успех, особено по постојаните слики на Пике. Сега на Фејсбук во живо можете да испраќате покани до пријатели и да ја менувате сликата со уредникот на фотографии што е веќе достапен на Фејсбук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.