Фејсбук купува GIPHY да се интегрира главно на Инстаграм

Социјалните мрежи нè придружуваат на дневна основа и исто така се развиваат со подобрување на нивните интерфејси и функционалности. Интеграцијата на GIF-ови во сите платформи значеше пред и потоа во начинот на комуникација на корисниците. Во моментов нема социјална мрежа што не дозволува вметнување GIF-картички. Што повеќе, ГИПИЈ Таа е една од најголемите бази на податоци каде што можете да најдете секаков вид GIF и е интегрирана во главните социјални мрежи на моментот. Пред неколку часа Facebook најави купување на GIPHY за вредност од 400 милиони чија главна цел беше интегрирајте ги вашите апликации, особено на Инстаграм.

Интеграцијата на GIPHY под нејзиниот API ќе остане недопрена

GIPHY е создаден во 2013 година со една едноставна цел: да ја направиме комуникацијата позабавна. Седум години и неколку милијарди GIF-слики подоцна, обемот на нашата мисија станува поголем, но целта останува иста. Отсекогаш сакавме начинот на кој се изразувате да биде позабавен, повозбудлив… и можеби малку почуден.

ГИПИЈ Таа е една од најголемите бази на податоци на GIF во светот. Досега можевме да ги најдеме во анимираните налепници на Instagram Stories или во потрагата по GIF-и во директните пораки на Instagram. Сепак, од сега па натаму Можеби ќе го среќаваме почесто затоа што Фејсбук ја купи компанијата за 400 милиони долари. Од сопственото соопштение на компанијата, тие уверуваат дека успесите што веќе ги имаат со Фејсбук се клучни за да бидат сигурни дека новите цели ќе бидат амбициозни.

Од ГИФИ уверуваат дека API што ви овозможува да ја користите вашата база на податоци во надворешни апликации ќе остане недопрена. Купувањето од страна на Фејсбук нема да значи приватизација на услугата или нејзино затворање. Тимот, уверува тој, ќе продолжи да работи така што GIF-овите собрани во нејзината база на податоци „да продолжат да бидат достапни за да се постигне поширок екосистем“.

Надвор од овие изјави, Фејсбук го интегрира целиот тим на GIPHY под дел од тимот на Инстаграм. Ова го потврди потпретседателот на производите на Фејсбук во изјавата, каде што тој исто така гарантира дека 50% од сообраќајот на GIPHY е добиен од Апликации на Фејсбук:

Многу луѓе во нашата заедница веќе ја познаваат и сакаат ГИФИ. Всушност, 50% од сообраќајот на GIPHY доаѓа од семејството апликации на Фејсбук, половина од тоа само од Инстаграм.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.