Facebook одбива да соработува со Apple во борбата против Epic Games

Дека односот помеѓу Фејсбук и Епл не е добар, не е тајна. Мерките што Apple ги спроведува во iOS 14 не му прават ништо на вакуумот на податоци што е Facebook. Како резултат на оваа лоша врска, кога на Епл му е потребна соработка на Фејсбук за да се соочи со Епски игри, Тој наишол на aид.

„Епл“ повеќе пати бараше од „Фејсбук“ ограничен број документи потребни за судењето на „Епски игри“ каде што Вивек Шарма, извршен директор на „Фејсбук“ беше повикан како сведок од Епик, кој ќе зборува за ограничувањата на Apple за дистрибуција на апликации, процесот на App Store ...

Очигледно има повеќе од 17.000 XNUMX документи поврзани со Вивек Шарма кои Apple смета дека е релевантно во случајот. Фејсбук одбива да го обезбеди, наведувајќи дека станува збор за „ненавремено, неправедно и неоправдано“ барање. До денес, Фејсбук веќе му обезбеди на Apple повеќе од 1.600 документи, вклучувајќи 200 поврзани со Шарма, но од Apple уверуваат дека тие се доволни.

Епл тврди дека Фејсбук ги игнорирал барањата користејќи тактики за одложување од минатиот декември. Гледајќи го одбивањето на Фејсбук за соработка, тој се согласи да не бара повеќе документи ако не сведочеше ниту еден извршен директор на ФејсбукНо, цитирајќи ја Шарма како сведок од Епик, Епл повторно ги бара документите.

Пред оваа промена на курсот, Apple побара од судот да му нареди на Фејсбук усогласете се со барањето за документи така што компанијата „има фер можност да го испраша сведокот на судењето“. Фејсбук вели дека не може да биде принуден „да разгледа уште десетици илјади документи затоа што Епл сака да најде теоретски дополнителен материјал за испрашување“.

Судијата се согласува со Фејсбук

Судот го одби барањето на Apple да го принуди Facebook да презентира дополнителни документи и го опиша како надворешно време. Сепак, судијата рече дека Епл може да поднесе предлог Вивек Шарма да биде разрешен како сведок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.