Фејсбук ја суспендира употребата на податоци споделени со WhatsApp во Велика Британија

Фејсбук-whatsapp

Во август минатата година, WhatsApp започна со ажурирање на своите услови и услови за употреба, особено поврзани со нејзината политика за приватност за да ги информира корисниците дека од тој момент ќе започне да споделува одредени податоци со социјалната мрежа Фејсбук, сопственик на услугата Месинџер. Контроверзноста беше опслужена.

Сега, три месеци подоцна, Фејсбук го прекина собирањето податоци од корисниците на WhatsApp во Велика Британија по истрагата на владата за политиката на приватност на компанијата.

Политиката за приватност на WhatsApp се гледа кај европските власти

Како што WhatsApp објави минатото лето кога ја измени својата политика за приватност, споделувањето на овие податоци со Facebook ќе им помогне на услугата за пораки и Facebook да попрецизно сметајте го обемот на уникатни корисници, да се борите против спам и злоупотреба и да го подобрите искуството општо за вашата курирска услуга, но исто така да обезбеди подобри предлози за пријатели и насочени реклами и понуди за интересите на корисниците

Координирајќи повеќе со Фејсбук, ќе можеме да правиме работи како што се следење на основните метрика за тоа колку често луѓето ги користат нашите услуги и подобро да се борат против несаканите пораки на WhatsApp. И со поврзување на вашиот телефонски број со системите на Facebook, Facebook може да понуди подобри предлози за пријатели и да прикажува порелевантни реклами ако имате сметка со нив. На пример, може да видите реклама за компанија со која веќе работите, наместо оној од некого за кого никогаш не сте чуле.

Вистина е дека во моментот на лансирање на ажурирањето, корисниците би можеле да ја одбијат оваа согласност за да не ги споделуваат своите податоци, иако одбивањето не беше лесно и не беше видливо како копчето „Прифати“. Покрај тоа, ако прифатите и сакате да ја повлечете нашата одлука, ова ќе биде можно само во следните 30 дена.

Логично, компанијата наскоро беше критикувана од европските власти кои се одговорни за зачувување на приватноста на корисниците. Овие власти соопштија дека имаат „сериозна загриженост“ во врска со оваа промена во политиката за приватност на WhatsApp, додека Канцеларијата на комесарот за информации на Европската унија (ОИЦ) започна сопствена истрага што трае веќе осум недели.

Зошто се истражува WhatsApp?

Елизабет Денам, комесар за информации во Велика Британија, ги објасни причините за оваа истрага преку Веб-страница на ОИЦ:

Бев загрижен дека потрошувачите не беа соодветно заштитени и фер е да се каже дека истражувањето што го направи мојот тим не го смени тоа мислење. Не верувам дека корисниците добиле доволно информации за тоа што Фејсбук планира да стори со нивните информации и не верувам дека WhatsApp има валидна согласност од корисниците за споделување на информациите и верувам дека корисниците треба да имаат постојана контрола како нивните информации се користи.информации, не само 30-дневен прозорец.

Facebook и WhatsApp треба да им дадат на корисниците „трајна контрола“ на нивните податоци

Канцеларијата на Комесарот за информации на Европската унија соопшти дека е „среќен“ што Фејсбук се согласи да паузира споделување податоци од корисниците на WhatsApp во Велика Британија за рекламирање или за подобрување на производот. Како дел од истрагата, МЦК, исто така, побара од Фејсбук да опише како ќе ги собира и користи тие податоци и дека на корисниците ќе им даде „трајна контрола“ врз споделеното.

Исто така, сакаме поединците да имаат можност да добијат недвосмислен избор пред Фејсбук да започне да ги користи тие информации и да им се даде можност да ја променат таа одлука во кое било време во иднина. Ние веруваме дека потрошувачите заслужуваат повисоко ниво на информации и заштита, но досега Фејсбук и WhatsApp не прифатија. Ако Фејсбук започне да ги користи податоците без важечка согласност, може да се соочите со активности за спроведување од мојата канцеларија.

Ажурираните услови и политиката за приватност на WhatsApp не влијаеја на нејзината политика за криптирање податоци и сите пораки испратени преку услугата се претпоставува дека остануваат криптирани од крај до крај, мерка што важи од април.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.