Филипс го лансираше Hue мостот 2.0 со поддршка на HomeKit

нијанса-филипс

Ветувањето е долг и Филипс денес го промовираше новиот Hue Bridge 2.0 со поддршка на HomeKit, носејќи ја компатибилноста на HomeKit со постојните сијалици и ламби во боја на Philips. Покрај тоа, новиот Bridge поддржува и други платформи за автоматизација на домот, така што поддршката е обезбедена во иднина. Интеграцијата на системот за осветлување Hue со HomeKit ни овозможува да ги поврземе светлата на Hue преку Siri.

Системот Филипс се интегрира беспрекорно со HomeKit работејќи безбедно и беспрекорно со други уреди со можност за HomeKit. Така, само со еден говорна команда Можеме да ја отвориме вратата, да ги поместуваме светлата или да го загреваме греењето без да го напуштиме своето седиште.

Личното и безжично осветлување на Philips Hue е екосистем кој вклучува сијалици, ламби и други видови контроли, така што можеме да ги контролираме сите светла и други работи во куќата од iPhone, iPod, iPad или Apple Watch (и, веројатно Apple TV 4 ) Ние исто така можеме да го контролираме нашиот дом од MyHue портал кога сме далеку од дома.

Системот за автоматизација на домот не би бил ништо без неговиот паметен дел, а Хуе исто така има свој „паметен“ дел што ќе ни овозможи, на пример, да ги зачуваме омилените „Сцени“. На пример, можеме да ги конфигурираме „Попладне“ или „Зајдисонце“ за подоцна да ја ставиме нашата куќа со специфични бои и интензитет на светлина, како и температура што ја сакаме за тие часови од денот.

https://youtu.be/1jukYhwTFcs

Контрола на нијанса преку Сири

Со виртуелниот асистент на Apple и апликациите од трети лица, уредите овозможени за HomeKit можат да комуницираат за да го постават нашиот дом точно таму каде што сакаме да биде. Можеме да побараме од куќата да се „разбуди“ и светлата на Hue Philips автоматски ќе се вклучат и термостатот ќе се прилагоди на температурата што претходно сме ја поставиле. Може да активираме и ноќен режим во кој светлата ќе се исклучат и вратата ќе се затвори.

Мостот Хуе 2.0 ќе биде достапни во Европа и Северна Америка од утре на 6 октомври. Имате повеќе информации на страницата meethue.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.