Фокскон доживеа пад на приходите дури и пред КОВИД-19

Многу од нив се компании кои сметаат дека се должи на коронавирусот, нивната продажба доживеа остар пад. Но, не се засегнати само компаниите што го продаваат финалниот производ, туку и оние што ги собираат различните компоненти кои се дел од него, како што е Фокскон, најголемиот производител / склопувач на уреди електроника на светот.

Foxconn, главниот снабдувач на Apple, виде како нивниот приход падна за 23,7% во текот на четвртиот квартал на 2019 година, период кога КОВИД-19 сè уште не започнал да прави хаос во Кина, иако првата позната инфекција со коронавирус датира од 17 ноември 2019 година во Вухан, Кина.

Профитот на Фокскон во четвртиот квартал од 2019 година изнесува 47.800 милијарди тајвански долари (1.600 милијарди долари). Во истиот период минатата година, Фокскон оствари профит од 62.600 милијарди тајвански долари (2.070 милијарди долари). Азиската компанија не сте ги пријавиле причините кои го генерираа ова намалување на придобивките.

Фокскон се бореше против коронавирусот со сите мерки што ги имаше на располагање. На почетокот на 2020 година, таа беше принудена да затворете две од нејзините главни фабрики каде што iPhone е составен во Кина. Кога повторно се отвори, тоа го стори со помалку од 10% од своите работници и изјави дека КОВИД-19 несомнено ќе влијае на неговиот приход во текот на целата година.

Минатата недела Фокскон тврди дека веќе работи со полн капацитет, ангажирајќи повеќе персонал за своите фабрики во Кина за да се задоволи сезонската побарувачка за iPhone.

Apple, од своја страна, виде како нивните приходи се зголемија за 9% во текот на последниот фискален квартал од 2019 година, со зголемување на продажбата на iPhone од 8% според аналитичарите, бидејќи Apple престана да известува за бројот на продадени iPhone телефони во јануари 2019 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.