Фокскон го потврди купувањето на Sharp за 3.500 милијарди долари

Foxconn

Работата на производните компоненти за iPhone е многу профитабилна работа. Од таа причина, некои компании се борат да бидат избор на компанијата Купертино, како што е случајот со TSMC и Samsung во процесорите. Foxconn Тој е одговорен за склопување на сите делови за составување на iPhone, но отсега ќе биде задолжен и за екраните за смартфони со јаболка.

За Фокскон веќе е потврдено дека има го купи Шарп за 389.000 милијарди јени (приближно 3.054 милиони евра). Тие зборуваа за оваа аквизиција повеќе од еден месец, но преговорите беа прекинати поради нешто што е непознато. Двете компании, наводно, повторно се вклучиле во разговори што се остварија и покрај тоа што Фокскон се обиде (и успеа) да преговара за пониска цена за стекнување на јапонската компанија. Со оваа зделка, главниот производител на iPhone ќе добие 66% од акциите на Sharp и можност за купување што ќе му овозможи да се зголеми на 72% од јули 2017 година.

Foxconn исто така ќе прави екрани за iPhone

Шарп е многу важна компанија во Јапонија која не успева да биде релевантна надвор од својата земја. Произведува многу производи, како што се калкулатори, телевизори и фрижидери, нешто што ќе се прошири благодарение на новата аквизиција, особено во дел од екраните што ќе го подобрат производството на OLED технологијата. Како и во многу други аквизиции, дел од интересот на Фокскон за Шарп е и неговиот портфолио на патенти, од кои многу се поврзани со технологиите за прикажување.

Договор е постигнат, но сè уште недостасува еден чекор: печат на потписот. Пренесувањето Willе биде потпишан во сабота, на 2 април а потоа ќе се одржи прес-конференција во Осака на која ќе бидат присутни двајцата извршни директори на Шарп, Козо Такахаши и Тери Гоу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.