Апликацијата Фотографии во iOS 15 ќе не информира од која апликација доаѓаат сликите

потекло фотографии ios 15

Како поминуваат деновите, тие откриваат нови карактеристики што Apple не ги објави на WWDC 2021, функции кои иако се точни не се интересни за пошироката јавност, ако можат да бидат за одредени корисници. Една од овие iousубопитни функции се наоѓа во апликацијата Фотографии.

Апликацијата Фотографии со iOS 15, ни овозможува пристап до податоците EXIF ​​за слики што сме ги зачувале во нашиот уред заедно со информациите од каде е направено фаќањето (ако тоа вклучува податоци од GPS) во прилог на други податоци. Покрај тоа, тоа исто така ни овозможува да знаеме како тие стигнаа до нашата ролна.

Секако, во повеќе од една прилика, кога го разгледувате вашиот албум со фотографии, се прашувате како некои фотографии или видеа стигнаа таму. Со iOS 15, можете брзо и лесно да го знаете потеклото на овие слики.

Како што можеме да видиме на сликата погоре, меѓу метаподатоците што ни ги нуди Apple од сите фотографии што ги чуваме, исто така е прикажано и нивното потекло. Во случај на сликата погоре, можеме да видиме како дИзворот на оваа слика е апликацијата Safari.

Кога кликнувате на Safari, апликацијата ќе ги прикаже сите слики што доаѓаат од ист извор. Се надеваме дека оваа функција ги препознава и сите слики и видеа што се зачувани на нашиот уред и доаѓаат од WhatsApp.

Функција што несомнено ќе ја ценат сите оние корисници кои не го воспоставиле рачно зачувување на слики и видеа во рамките на опциите на оваа апликација за пораки, бидејќи ќе ви овозможи да ги избришете сите заедно и да ослободите голема количина простор.

Во моментов iOS 15 е достапен само за програмерите. Julyе остане само во јули, како што потврди Apple, кога ќе биде лансирана првата бета верзија за сите оние корисници кои се дел од Јавна бета програма на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.