Функцијата за итни случаи на сателитски SOS ќе се прошири во повеќе земји следниот месец

Сателит СОС за итни случаи

Најавена од Apple на презентацијата на iPhone 14, Satellite SOS Emergency функцијата Тоа е веќе реалност во САД и Канада, а ќе стигне до повеќе земји следниот месец.

Тоа е една од новите функции на неодамна претставениот iPhone 14 која Apple со гордост ја покажа на последниот настан за да ги претстави своите нови смартфони, а денес веќе е реалност во САД и Канада. Функцијата „Emergency SOS“ преку сателит која ви овозможува да комуницирате со службите за итни случаи Во случај да немате мрежна покриеност, користете ја директната врска со сателитите за да испраќате пораки што ја вклучуваат вашата локација и медицински податоци кои ќе стигнат до службите за итни случаи за да можат да ви се обратат доколку е потребно. Се работи за услуга која ќе биде бесплатна во следните две години, а тоа може да значи разлика помеѓу страв и несреќа.

Џоана Стерн можеше да го тестира системот за Wall Street Journal, со што ги разјасни доблестите и дефектите на системот што е прилично напредок за конвенционалните паметни телефони, но сепак е далеку од она што го подготвија уредите за него, како што се сателитски телефони Garmin понуда.и слично. Врската не е совршена, потребно е можеби премногу време за да може да ги испратите сите информации и има уште многу простор за подобрување, но ние инсистираме, тоа е нешто што може да ви го спаси животот доколку е потребно.

Освен што објави дека сега е достапен во тие земји, Apple го најави и тоа пред крајот на оваа година ќе биде достапен и во други европски земји, како Франција, Германија, Ирска и Обединетото Кралство, што е добар показател дека неговото ширење надвор од Северна Америка може да биде многу побрзо отколку што можеби мислевме на почетокот. Во текот на 2023 година ќе достигне повеќе земји, се надеваме дека Шпанија, Мексико и други меѓу нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.