Хакери и медиуми со месеци имаат украдена верзија на iOS 14

Во последните месеци видовме скок во протекување околу iOS 14. Ако е точно дека како што се приближуваме до WWDC гласините се зголемуваат. Сепак, веста објавена околу овој оперативен систем е различна во многу аспекти: посигурна содржина, со слики од екранот и неверојатно компатибилна со дизајнот на Apple. Сега знаеме дека потекнуваат сите овие информации протечена верзија на iOS пред 14 месеци, која беше украдена од iPhone 11 во декември 2019 година. Оттогаш се чини дека оваа верзија на iOS 14 стана чип на разговори за хакерите и медиумите.

Деградацијата на Apple во пресрет на протекување достигнува iOS 14

Епл отсекогаш бил заглавуван во А. кластер на протекување, настани и гласини што ги направија главните гласови губеа содржина бидејќи она што беше филтрирано, во голема мера беше она што го видовме на сцената. Сепак, овој пат протекувањето создаде преседан. За неколку месеци 9to5mac покажа Снимки на екранот iOS 14 како да имаат финална верзија на оперативниот систем. Меѓу медиумите тие беа изненадени што овој блог може да има толку многу информации без да знае како. Сега, благодарение на хроника на матична плоча, знаеме малку повеќе за приказната.

En Декември 2019 година имало грабеж на А. iPhone 11 со инженерски привилегии со верзија на iOS 14 инсталиран. Терминалот беше продаден на Кина за илјадници долари и тоа беше моментот кога сè започна да се менува. Конвертирање на оперативен систем во чип за преговарање не е најлогично што треба да се направи, но е најскапоценото нешто за хакерите и медиумите. Од една страна, хакерите се способни скенирање на слабости во iOS 14. Додека медиумите се во можност да понудат привилегирани и вистинити информации пред некој друг.

Овој iPhone 11 имаше права за root, па затоа е полесно да направите целосна копија на оперативниот систем. Оттогаш постои мрежа на истражувачи, медиуми и хакери кои имаат на истата верзија на iOS 14 како и украдениот iPhone. Со други зборови, гледате проток на продажба што претставува преседан дури и многу полош отколку кога беше украден iPhone 4 во тој бар во Сан Франциско во 2010 година.

Покрај тоа, на Твитер под разни хастаги или дури и на Темната мрежа има многу кои нудат оперативен систем во замена за пари. И, важно е да се има iOS 14 скоро 8 месеци пред неговото лансирање. Иако, за жал, оваа украдена верзија е слична, но нема да има никаква врска со финалната верзија. Овој настан почнува да го открива Деградација на „Епл“ пред овој вид на истекување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.