Уго Бара сака да се врати во Силиконската долина и го напушта Кјаоми

Пред три години, Xiaomi го стави на усните на локалното население и странците со тоа што направи потпис што не беше вообичаен во светот на телефонијата, бидејќи тоа беше направено со услугите на Хуго Бара, еден од најодговорните за Android во Google . Хуго би бил одговорен за меѓународното ширење на компанијата, експанзија што денес не беше толку продуктивна како што компанијата би посакувала, но не заради Хуго, туку заради уредите што компанијата ги лансираше во последниве години, дизајни кои се проследија до моделите на iPhone кои Apple ги лансираше до пазар.

Каде ако успеа да се позиционира како вистинска алтернатива и што носи значителни придобивки е во Индија, каде што Епл прави се што е можно за да може што побрзо да отвори свои продавници. Но, тоа не е единствената земја каде што Xiaomi веќе е репер-бренд, бидејќи има и многу важна улога на телефонскиот пазар на Малезија, Сингапур и Индонезија, други пазари каде што Apple прави се што е можно за да се етаблира, како и во Русија и Полска.

Имаше Бара ја даде оваа објава преку неговиот профил на Фејсбук, во кој тој наведува дека оваа промена Тој е мотивиран и од неговото семејство и од неговите пријатели, кои се наоѓаат во Силиконската долина и дека растојанието во последните години е лична пречка за него. Но, според него, тој не ја напушта компанијата целосно, туку ќе продолжи да работи за Xiaomi како советник во САД, додека компанијата го подготвува проширувањето во САД, каде што во моментов продава дел од своите производи, ниту еден од нив поврзани со телефонија.мобилен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.