Hyundai ќе ја донесе CarPlay на Соната следната година

ios9-карпа

Се чини дека „Следната голема работа“ е поврзана со автомобилската индустрија. Нема малку компании кои се поврзани со автономен автомобил во долгорочна иднина. Google, Tesla или Apple се три од брендовите кои се поврзани со електричен автомобил кој работи без возач во следните пет години, но важноста на возилата не останува во самото возило. Android Auto или CarPlay тие се првиот контакт на Google и Apple во софтверот за автомобили.

Се повеќе брендови вклучуваат поддршка за оперативен систем што им овозможува на возачите да комуницираат со возила без потреба да ги тргнат очите од патот. Една од брендовите што најави поддршка за CarPlay беше Хјундаи, ветувајќи дека Соната Може да го користи оперативниот систем за автомобили кој првично беше познат како „iOS во автомобилот“ сега пред околу една година, но сè уште не е пристигнат. Конечно, се чини дека оваа поддршка ќе пристигне во првите три месеци од 2016 година.

Но, ако имате Hyundai Sonata и ги читате овие редови со надеж, мора да знаете дека таа нема да биде бесплатна. За да можете да користите CarPlay на Соната што ви треба купи СД-картичка со потребните двигатели за ажурирање на нивните системи, така што јужнокорејската компанија го крши ветувањето дека Сонатите од 2015 година па наваму ќе можат да го користат системот бесплатно Од друга страна, тие сè уште не прецизираат кои модели ќе можат да ја користат SD картичката што ќе ја вклучува системот.

Причините за доцнењето на доаѓањето на CarPlay на Соната и одлуката да не се додава поддршката бесплатно се непознати. Од друга страна, тие не објавија за колку ќе ја продадат СД картичката, така што сè уште постои (далечинска) можност тие да се повлечат и да не ја наплатат оваа неочекувана доплата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ххх dijo

    За што е корисна карпа? Може да користите 4 апликации и да престанете да броите. Не „Гугл мапи“.