Дома за автоматизација, отворете ја вратата од куќата со вашиот iPhone

брави

Сите сме навикнати да користиме далечински управувач за да го отвориме автомобилот, а некои дури и картичка за близина за да го стартуваат, ние исто така користиме картички за пристап на работа, хотели, итн., Зошто да продолжиме со тоа? куп клучеви за влез дома?

Јас секогаш мислам дека тоа нормално генерира а чувство на беспомошност има уред што може да биде хакиран како чувар на твојот сон, но без оглед на системот, крадецот што сака да влезе ќе дури и ако ставите чувар на секој пристап.

Во моментов има многу алтернативи на овој систем, но има две кои се исклучителни за нивната безбедност и леснотија на инсталирање. Август и Кево воспоставуваат рамнотежа помеѓу сигурноста и функционалноста, и двајцата се издвојуваат од бравата однадвор бидејќи сè уште ја одржуваат клучната опција.

Август

Август е систем кој се инсталира за 20 минути, лесен е за употреба бидејќи е едноставно дебел алуминиумски цилиндар кој е инсталиран на истиот простор каде што била вашата надворешна брава, внатре има систем Bluetooth, батерии и а моторни доволно силна за активирање на бравата. За да го заклучите кога сте внатре и не сакате да ве вознемируваат, треба само да го свртите цилиндерот како нормална брава.

август

Тоа е придружено со а бесплатна апликација за iPhone и Android кои ви овозможуваат да ги одредите безбедносни дозволи. Со апликацијата, може да се постави на автоматско отклучување без да го допирате телефонот; друга изборна конфигурација ја дозволува апликацијата знај кога ќе пристапиш до вратата однадвор и отклучете ја.

Цената е САД долар 249,99 и можете да го купите во корпоративна веб-страница.

Кево

Кево заменете ја целата брава, што ги елиминира проблемите со компатибилноста. Потребен ви е ќор-сокак од Квиксет и заедно со мотор, батерии, Bluetooth радио и сензор за контакт, комплетниот пакет е веќе таму. Потребно е малку повеќе време за инсталација, но резултатите се многу подобри.

кево2

Дополнителен хардвер овозможува заклучување или отклучување, само треба да го допрете завртката со прстот кога е во близина овластен телефон (или клуч-фоб). Никогаш нема да мора да го вадите вашиот телефон од џеб или да активирате апликација. Ова не значи дека не постои, дека постои, но се користи за давање овластување до привремени клучеви.

Цената е 219,95 долари и можете да го купите во кој било од овие дистрибутери.

Размислувања

Што се случува ако батеријата на вашиот телефон умре?

La физичкиот клуч сè уште ќе работи, за да можете да чувате при рака. Kevo вклучува безжична клучна фоба за далечинско управување. Август планира да работи со други уреди со Bluetooth и на тој начин да продолжи да се отклучува во близина.

Што се случува ако батеријата во системот за заклучување истече?

И август и Кево доаѓаат со четири батерии АА кои треба да траат една година. Соодветните апликации ќе ќе предупредат кога ќе бидат ниски. Ако сепак не успее, физичкиот клуч секогаш останува.

Што се случува ако го изгубите вашиот телефон?

Можете пристап од друг компјутер и најавете се на вашата сметка за да ја отстраните можноста за отворање на изгубениот телефон.

Што се случува ако откаже моторот на бравата?

Моторот во Кево е изграден да трае барем 50 илјади употреби и Август вели дека неговата брава може да го победи 100.000 употреби. Еден стар клуч може да го надмине мртвиот мотор.

Што може да се случи со хакерски напад?

Ништо, двата система се поврзуваат на Интернет преку телефон, така не се чувствителни на хакирање. Неговата употреба се базира на Bluetooth, што го прави најбезбедниот систем што е моментално достапен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марко dijo

  Тие се многу добри, но само функционални со американски брави. Се надеваме дека еден ден тие ќе послужат за моделите што ги имаме во Европа.

  1.    Кармен Родригез dijo

   Па во овој случај тие се европски брави. Тие не се погодни за типичните американски. Прошетајте, ако ве интересира, на мрежите. Поздрав

 2.   Алрод dijo

  за само неколку секунди ...
  http://www.youtube.com/watch?v=H1mmjVvMsGs

 3.   Пратеници dijo

  Бравата се активира само со допирање доколку овластениот телефон е близу, до кое растојание? Тоа е дека сè додека не се оддалечите од вратата со вашиот телефон, секој може да дојде и да се отвори.