IOS 15 и iPadOS 15 се тука, ова е с you што треба да знаете пред ажурирање

Компанијата Купертино предупреди за време на својата неодамнешна Keynote во која меѓу другото го видовме лансирањето на новиот iPhone 13 за доаѓањето на новиот мобилен оперативен систем и за iPhone и за iPad, очигледно зборуваме за iOS 15 и iPadOS 15.

Најновите верзии на iOS и iPadOS доаѓаат со неколку нови функции и сега се достапни за преземање и инсталирање. Ја користиме оваа прилика да ве потсетиме на важноста да ги одржуваме нашите уреди секогаш ажурирани со цел да ја заштитиме нашата приватност и да избегнеме секаков вид на малициозен софтвер. Ако чекавте iOS 15, дојде време да направите чекор.

Сите новости за iOS 15

Како прво, ќе разгледаме кои се вестите домаќин на iOS 15, систем кој беше критикуван ad nauseam дека не е доволно иновативен, но кој н ass уверува во многу стабилност, сигурност и префинетост.

FaceTime и SharePlay

Што се однесува до FaceTime, пристигнува една од главните новитети, Сега системот за видео повици на Apple што неговите корисници многу го ценат ќе ви овозможи да активирате а режим на портрет што ќе ја замагли позадината на повикот преку софтвер, фокусирајќи се на личноста, како што прават другите слични апликации. Дополнително, просторно аудио се додава на повиците на FaceTima, иако вистинската апликација останува да се знае точно во овој поглед.

 • Способност за додавање уреди не јаболко за повици преку врска.

Од своја страна SharePlay е нов систем што ќе ни овозможи да споделуваме аудиовизуелна содржина како музика од Apple Music, серии или филмови од поврзани услуги како што се Дизни +, Тикток и Твич во реално време. На овој начин, можете да го споделите вашиот екран преку FaceTime или да ги искористите предностите на оваа содржина на синхронизиран начин.

Реновиран и контроверзен Safari

Компанијата Купертино започна со масивен ремонт на Сафари, кој беше измазнет со донесување на бета. Сега ќе ни биде дозволено да воспоставиме серија пловечки јазичиња како што се случуваше на iPad. Некои од овие промени може да ги избере корисникот за да не го замагли искуството, како и да додаде серија мапи и кратенки.

Ова ажурирање на „Сафари“ донесе бројни поплаки од аналитичарите, па „Епл“ одлучи да го преуреди системот со поминување на бета.

Мапите и времето се редизајнирани

Апликацијата Apple Maps продолжува да работи за да понуди конкуренција на Google Maps, сега ќе понуди повеќе податоци за пребарувачите и се додава содржина за лентите и нивните насоки.

На ист начин апликацијата Време ќе додаде нови графички прикази во врска со климатските промени и условите на животната средина. Редизајниран е и системот за известување за предупредувања за врнежи.

Режим на концентрација и попаметен рефлектор

El Режим на концентрација Тоа ќе ви овозможи ефикасно да ги поставите известувањата и апликациите за да не не прекинуваат. Се претпоставува дека е напредна верзија на Не вознемирувај режим што многу корисници го бараа за време на долги часови на далечинско работење.

Режими на концентрација во iOS 15

Корисниците ќе можат рачно да го конфигурираат по желба или да се држат до претходно поставените компании на Купертино. На ист начин, Spotlight сега ќе ни овозможи да пребаруваме дури и на фотографиите, интегрирајќи се за возврат со функцијата Текст во живо што ќе го преведе текстот на фотографиите во реално време, како и ќе го сними со цел да го споделиме или дури и да го копираме каде сакаме.

Други мали вести

 • Апликацијата Сметки додава можност за креирање организациски ознаки и споменувања на други корисници во рамките на белешките.
 • Апликацијата за пребарување сега ќе ви овозможи да ги лоцирате уредите дури и кога се исклучени.
 • Ново јазиче во апликацијата здравје сега ќе ни овозможи да ги споделиме податоците со медицинскиот тим и стабилноста при одење.

Сите вести во iPadOS 15

На нашиот канал на YouTube детално објаснивме кои се главните новитети на iPadOS 15, што, како што добро знаете, не е ништо повеќе од малку посложена верзија на iOS 15. 

Прво, iPadOS 15 ќе ја прошири големината и функционалноста на Додатоци, одведување на главниот екран, како што се случува во iOS 15. На ист начин, организацискиот систем преку библиотека со апликации наследено од iPhone, доаѓа и до iPad, останувајќи трајно во најекстремната област на кратенки.

Останатите интеграции како што е обновувањето во апликацијата Сметки дојдете и на iPad, така во суштина ќе имаме повеќе или помалку исти вести отколку во iOS 15, аспект остро критикуван од некои аналитичари кои очекуваат нешто повеќе од оперативниот систем iPad.

Кои уреди ќе се ажурираат на iOS 15 и iPadOS15?

Во случај на iOS 15 Списокот е речиси бесконечен, покрај iPhone 13 што ќе пристигне од следниот 24 септември:

 • IPhone 12
 • iPhone 12 мини
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • IPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • IPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • IPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (прва генерација)
 • iPhone SE (прва генерација)
 • iPod touch (седма генерација)

Од своја страна, iPadOS 15 доаѓа на:

 • 12,9-инчен Pad Pro (5-та генерација)
 • 11-инчен iPad Pro (3-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (4-та генерација)
 • 11-инчен iPad Pro (2-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (3-та генерација)
 • 11-инчен iPad Pro (1-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (2-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (1-та генерација)
 • 10,5-инчен iPad Pro
 • 9,7-инчен iPad Pro
 • iPad (8 -та генерација)
 • iPad (7 -та генерација)
 • iPad (6 -та генерација)
 • iPad (5 -та генерација)
 • iPad mini (5 -та генерација)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (4 -та генерација)
 • iPad Air (3 -та генерација)
 • iPad Air 2

Како да ажурирате на iOS 15

Можете да се одлучите за традиционалната рута, ажурирањето на ОТА ќе бара само следниве чекори:

 1. Отворете ја апликацијата подесувања и одете на делот Општо.
 2. Во рамките на Генерално изберете опција Надградба на софтвер.
 3. Продолжете со преземањето и ќе се инсталира автоматски.

Ако преферираш, можете целосно чисто да го инсталирате iOS 15 со цел да се избегнат какви било грешки и да се искористат предностите да се направи одржување на вашиот iPhone.

https://www.youtube.com/watch?v=33F9dbb9B3c

Можете да го следите мали и лесни чекори што ви ги оставивме во нашата статија на Actualidad iPhone во врска со овие новини. Ова е апсолутно с everything што треба да знаете за iOS 15, сега е време за ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Медуза dijo

  По ажурирањето, го гледам црвениот балон во поставките "Складиштето на iPhone речиси полно", но го давам и не влегува, останува како што е. Избришав скоро 50 GB, имам простор за поштеда. Се рестартирав, и ништо, с still уште е таму и ако го боцкам, не ме пренасочува, ниту пак минува. Дали има друго решение освен враќање? Ви благодарам