Eve Aqua и Eve Flare, најновите од elgato за HomeKit

Елгато беше еден од првите брендови кои се обложија на HomeKit, демошката платформа на Apple, лансирајќи скоро на почетокот широк каталог на компатибилни производи кои се движеа од сензори за температура и влажност до паметни приклучоци и термостати за радијатори (што го анализираме во Оваа статија) Продолжувајќи со посветеноста кон платформата, Apple само што претстави две нови додатоци идеални за домашни претстави: Eve Aqua и Eve Flare.

Eve Aqua е контролер за наводнување интелигентни дека можеме да програмираме од нашиот паметен телефон и Паметно топчево светло Eve Flare со траење на батеријата до 6 часа чиј интензитет и боја ќе ги контролираме и од нашите уреди. Ние ви ги даваме деталите подолу.

Елгато Ева Аква има изглед на контролори за наводнување што сите ги имаме некаде дома, но со предност што можеме да го спроведеме програмирањето од нашиот паметен телефон, избегнување на оние досадни програмери кои обично ги вклучуваат овие уреди. Покрај тоа, со поврзување со HomeKit ќе можеме да иницираме ризик за нашите растенија преку нашиот глас, со помош на Сири, и ќе можеме да ја знаеме водата што сме ја користеле.

Елгато Еве Флејр е уште една одлична идеја за отворено или затворено. Светлечка топка што ќе изгледа добро насекаде, додека ви дава пријатна амбиентална светлина што би можеле да ја регулирате од вашиот паметен телефон или таблет благодарение на HomeKit или апликацијата elgato Eve Неговата батерија му дава автономија од 6 часа, а нејзината отпорност на вода ја прави идеална за секое место во куќата, внатре или надвор од него. Полнењето се врши безжично.

Цената на двата уреди е 99 €, а тие ќе бидат пуштени во продажба на 25 јуни, иако веќе може да се резервираат од веб-страница на elgato. Поврзувањето на овие уреди е Bluetooth, како што е вообичаено со додатоците на elgato Eve., така што тие не можат да бидат поставени премногу далеку од нашиот центар за додатоци HomeKit, нешто што треба да се има предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.