Ако вашиот Wi-Fi на iPad не работи, следете ги овие чекори

iPad Wi-Fi

Секој ден слушам луѓе како велат дека ако нивниот таблет е полош од мојот, дека ако нема Bluetooth, дека ако не може да се јави, ако не ја прими правилно поштата ... и пред сè, тој пристап до Интернет преку Wi-Fi не успее. Еден од најважните проблеми што ги имаат iDevices е тоа што понекогаш тие не се поврзуваат добро со Wi-Fi мрежите ... и, денес, скоро (и casi) секој има Интернет преку Wi-Fi во своите домови. Во овој пост ви даваме неколку трикови за да се обидете да го решите неуспехот на Wi-Fi конекцијата на вашиот iPad.

Ажурирајте го iPad на најновата верзија на iOS

Јасно е дека различните грешки се поправени во сите ажурирања на iOS. Можеби Apple ќе ги реши проблемите при поврзување со Wi-Fi мрежите со секое ажурирање и ако сакаме да го решиме проблемот со нашата Wi-Fi конекција во случај да лета ... ажурирање на најновата верзија на iOS (освен ако не сакате да го задржите jailbreak-от). Во многу случаи, конекцијата се обновува со ажурирања од Големото јаболко.

Рестартирајте го уредот во случај тој сè уште да не се поврзе со мрежи Wi-Fi

Ако ажурирањето до најновата верзија на iOS не го реши проблемот со мрежите Wi-Fi, препорачувам да го рестартирате iPad. За тоа Притиснете ги копчето за напојување и копчето Дома истовремено додека не се појави логото на Apple на екранот. Тешкото рестартирање понекогаш ја враќа поврзаноста.

Ресетирајте ги поставките за поврзување

Следниот чекор ќе биде ресетирање на поставките за поврзување на iPad. За тоа:

  1. Отворете ги Поставките за вашиот уред
  2. Кликнете на Општо
  3. Кликнете на Рестартирај
  4. А потоа околу Ресетирајте ги поставките за поврзување

Beе има рестартирање на уредот и ach тач! Дали поврзувањето работи? Ако не ... на следниот чекор!

Вратете го уредот, започнете од нула

Ако ниту еден од претходните чекори не работи, време е да го вратите уредот, да пристигне како фабрички. За ова, треба да го поврзете со iTunes и да го вратите, Препорачувам да го поставите iPad како нов уред бидејќи синхронизацијата понекогаш може да пропадне и да ги промени поставките на терминалот.

Одете во продавница ... како последна опција

IPad може да ни донесе главоболки. Ако со сите чекори што ги посочив, не можете да се поврзете со која било Wi-Fi мрежа, на ред е да го однесете iPad во продавница на Apple. Тие ќе ја пронајдат грешката и ќе ви кажат како да ја поправите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.