Како да овозможите автентикација за два фактори на вашата сметка на Apple

Дво-фактор-4

Иако автентикацијата на двоен фактор постои веќе подолго време, многу корисници на „Епл“ сè уште не го знаат тоа или останаа со претходната верификација во два чекора, која иако може да изгледа иста, се два различни безбедносни механизми. Автентикацијата со два фактори сега станува задолжителна за некои нови функции во macOS Sierra, iOS 10 и watchOS 3, како што е отклучување на вашиот Mac со Apple Watch. Затоа ви покажуваме како можете да го конфигурирате и да започнете да ги користите овие нови функции веднаш штом ќе бидат достапни за секого.

Исклучете ја верификацијата во XNUMX чекора

Првото нешто што ќе треба да го направите е оневозможете ја верификацијата во два чекора ако ја имате овозможено. Одете на страницата со вашата сметка на Apple (врска тука) и во делот Безбедност деактивирајте ја верификацијата во два чекора. Haveе мора повторно да ги конфигурирате безбедносните одговори, но тоа е процес што трае само една минута.

Овозможете автентикација со два фактори на вашиот Mac

Дво-фактор-1

Одете во панелот за системски преференции и Во делот iCloud, кликнете на „Детали за сметката“, заедно под сликата на вашиот профил.

Дво-фактор-2

Во рамките на табулаторот "Безбедност", на дното, ќе ја видите опцијата "Конфигурирање на автентикација со два фактори", кликнете на тоа копче за да започне процесот на конфигурација. Кликнете повторно на копчето „Конфигурирај“ што се појавува во новиот прозорец и следете ги чекорите на постапката до крај. Откако ќе завршите, ќе имате активирана автентикација за два фактори во вашата сметка и вашиот Mac како доверлив уред. Theе мора да ги потврдите останатите уреди од вашиот Mac за да ги додадете како доверливи уреди.

Поставете автентикација за два фактори од вашиот iPhone или iPad

Двојно-фактор-iPhone

Процесот е практично идентичен со оној опишан претходно на Mac. Внесете ги системските преференции, одете во делот iCloud и кликнете на вашата сметка, каде што е фотографијата на профилот. Потоа изберете го делот „Лозинка и безбедност“, и ќе го видите делот „Дво-факторска проверка“ што во мојот случај е веќе активирано затоа што тоа го правев претходно на Mac. Следете ги чекорите до крај и ќе ја имате безбедноста активиран метод.

Како работи автентикација на два фактори?

Дво-фактор-5

Кога сакате да ја внесете вашата сметка iCloud, Apple или да додадете кој било нов уред на вашата сметка, секогаш ќе треба претходно да го потврдите од некој од вашите доверливи уреди. За да го направите ова, на вашите доверливи уреди, ќе се појави прозорец како оној што го гледате, во кој Не само што ви кажува дека некој се обидува да ја внесе вашата сметка, туку исто така ви ја покажува и локацијата и ако прифатите, ќе ви дадат код за потврда неопходен за додавање на тој нов уред или внесување на вашата сметка на Apple. Побезбеден начин да ја заштитите вашата сметка што е препорачливо да го користите, па ако веќе не сте ја активирале, ова е идеално време за тоа.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.