Ambi Climate 2, интелигентна контрола за вашата климатизација

Контролите за климатизација еволуирале малку со текот на годините, и повеќето гледаат само на собна температура да се регулира неговото работење, во многу случаи со сензорот за температура далеку од местото каде што навистина го интересира.

Ние ја анализираме Ambi Climate 2, контрола за вашата климатизација што Willе го регулира неговото работење според параметрите како што се температурата, влажноста, времето на денот, сончевата светлина итн.. Компатибилна со која било тековна машина за климатизација, објаснуваме од нејзината конфигурација до најнапредната работа.

Многу повеќе од само термостат

Тековните климатизери работат според температурата на просторијата, без да се земат предвид другите параметри кои директно влијаат на нашата топлинска сензација. Времето во моментот, светлината на околината, влажноста, па дури и времето на денот, во голема мера влијаат на тоа како ги перцепираме топлината или студот. Не е исто да има 24 степени во собата во текот на денот со сонцето што доаѓа низ прозорецот отколку во текот на ноќта додека спиеме. Затоа уредите како што е Ambi Climate 2 стануваат сè поважни.

Покрај тоа, благодарение на употребата на вештачка интелигенција, уредот постојано ќе ги користи овие параметри откриени од неговите повеќе сензори заедно со информациите што ги нудите да се осигурате дека ќе ви биде пријатно во секое време од денот, без да се грижите за промена на температурата на климатизацијата, бидејќи Ambi Climate 2 ќе се погрижи за сè.

Сето ова ветува овој уред од информациите што можеме да ги видиме на нејзината веб-страница, заедно со значителна заштеда на енергија благодарение на воспоставувањето на многу поефикасен систем од оној што го нудат вообичаените далечински управувачи. ¿Дали Амби Клима 2 го добива сето ова? Одиме чекор по чекор.

Дизајн и спецификации

Тоа е мал и дискретен уред што можете да го поставите каде било во просторијата со единствено барање дека мора да ја „видите“ машината за климатизација за да може да ви испраќа упатства. Ф.unciona поврзана директно со електричната мрежа, без можност за употреба на батерија. Неговата врска со вашата WiFi мрежа се прави со помош на опсегот од 2,4GHz. Само мала предна LED диода го означува статусот, осветлува во портокалово кога е во процес на конфигурација и во зелена кога сè работи правилно. Не е многу интензивна ЛЕР, напротив, затоа е совршено да се става во спална соба без да се нарушува.

Покрај користењето на сопствен систем за вештачка интелигенција поврзан со сопствени сервери, можеме да го интегрираме во демотски платформи како Алекса и е компатибилен со IFTTT, да може да ги искористи сите можности што ги нуди. Не е компатибилен со HomeKit, барем засега.

Конфигурација и работа

Целиот процес на конфигурација е направен преку апликацијата Ambi Climate, која можете да ја преземете од App Store (линк) и од Google Play (линк) целосно бесплатно. Тоа е многу едноставна, но долга постапка, но сите чекори се совршено посочени од самата апликација така нема да имате ни најмал проблем благодарение на фактот дека апликацијата е исто така на шпански јазик, како што можете да видите на видеото што ја води оваа статија. Компатибилен е со скоро сите климатизери кои имаат далечински управувач со ЛЦД-екран, но може да ја проверите компатибилноста во овој линк.

Апликацијата е многу визуелна и ни ги нуди сите информации за просторијата во која се наоѓа Ambi Climate 2, со историја што ви ги покажува дури и претходните месеци на многу илустративни графикони. Покрај овие информации, имаме и различни контроли што ни се нудат во климатизацијата:

 • удобност: треба да кажете само ако сте топло, ладно или дали ви е пријатно. Ambi Climate ќе го регулира климатизацијата за вас. Тоа е начинот на кој уредот е целосно искористен, па според мене е најпрепорачан.
 • Температура: искористување на карактеристиките на уредот, но со рачна контрола на температурата
 • Далеку од дома: воспоставувате минимални и максимални граници кои доколку се надминат ќе го активираат климатизацијата. Идеално за кога ќе поминувате долги периоди надвор од дома.
 • Рачен: Ambi Climate ќе делува како далечински управувач на вашиот клима уред, без повеќе.

Во текот на целиот пробен период го користев режимот Comfort, и по првиот момент во кој требаше често да покажувате дали ви е пријатно или не, апликацијата ги „учи“ вашите преференции и наскоро можете да и верувате дека ќе ја регулира температурата скоро автоматски, со едвај допирање на далечинскиот управувач или апликацијата.

Но, покрај овие опции, апликацијата ви нуди можност за креирајте свои распореди за вклучување и исклучување, дури и користејќи ја вашата локација (и тоа на другите корисници) така што климатизацијата започнува да работи кога ќе се вратите дома и ќе се исклучи кога ќе заминете. Дали некогаш сте се обиделе да го програмирате вашиот клима уред и не сте успеале? Користењето апликација на вашиот iPhone е нешто на што сите сме навикнати и е многу полесно отколку со далечинскиот управувач. Можете исто така да поставите различни програми според вашите желби.

Мислење на уредникот

Навикнати на рудиментирани далечински управувачи за нашата климатизација,. Компатибилна со скоро секој тековен климатик, таа конфигурација и работа е многу едноставна, а режимот Comfort работи многу добро со „учење“ да одржува температура со која ви е пријатно. Недостасува само компатибилност на HomeKit за говорна контрола. Ако користите многу клима дома, тоа сигурно е купување што ќе ве убеди. Го имате на располагање на Амазон за 149 € на овој линк.

Клима Амби 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
149
 • 80%

 • Клима Амби 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • 100% автоматски режим
 • Дискретен и мал дизајн
 • Добро дизајнирана и лесна за употреба апликација
 • Компатибилен буквално со сите климатизери

Contras

 • Не е компатибилен со HomeKit

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   скл dijo

  Невалиден за повеќето климатизери на пазарот. Треба само да ја внесете страницата и да видите мал број уреди со кои е компатибилна.