Japan Display се подготвува да направи AMOLED дисплеи за iPhone во 2018 година

екран-iphone

Нема неколку гласини што ќе ги вклучи Apple AMOLED екрани за iPhone-ите во иднина. Денес добивме уште една од овие гласини што гарантира дека компанијата што произведува предни панели Japan Display ќе започне масовно производство на AMOLED екрани за iPhone во 2018, што веќе би бил iPhone 8. Според јапонскиот медиум Никан Когио Шимбун, Јапонија Диплај преговара со Apple да биде уште еден снабдувач на предни AMOLED панели за iPhone кога ќе дојде време, со што ќе им се придружи на Samsung и LG.

Јапонски дисплеј веќе неколку години е еден од најдобрите двајца продавачи на LCD LCD панели, а другиот голем продавач е Sharp. Ако гласините се точни, јапонската компанија ќе си поставеше цел да ја задржи својата важност во производството на ваков тип компоненти за паметниот телефон на каснатото јаболко и, евентуално, ќе одземе многу од нарачките што може да се направат на Samsung и LG.

Минг-Чи Куо Тој исто така зборуваше за можноста „Епл“ да користи ваков тип на екран на крајот на ноември, но увери дека на „Епл“ и понатаму ќе му требаат неколку години за да ги вклучи AMOLED екраните во својот паметен телефон. Според Куо, Apple нема да ги монтира AMOLED дисплеите на својот паметен телефон до 2019 година.

АМОЛЕД дисплеите нудат поживописни бои отколку ЛЦД-екраните, нешто што не ќе го сакаат сите подеднакво. Од друга страна, овој тип на екран може да има и а помала потрошувачка на енергија, особено на слики каде преовладува црната боја. Apple Watch веќе користи AMOLED екран, нешто што, заедно со неговиот темен интерфејс, му помага на паметниот часовник да не ја троши батеријата многу порано, што би го натерало да добие повеќе критики отколку што доби кога корисниците ќе дознаат дека ќе треба да го полниме гледај скоро секој ден.

Како и да е, се чини дека Apple ќе користи AMOLED дисплеи во својот телефон за иднината. Она што останува да се знае е кога.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе dijo

    Во 2018 година .. betterе има многу подобри екрани од Amoled, не знам што да очекувам !! Тие се пред него во сè.