Анализата на контролорот Moga Rebel, кога играте со iPhone зазема ново ниво

Долго време имаме официјална поддршка за џојстици на iOS. Поминаа деновите на iCade и неговите ограничувања и сега имаме контроли исто толку интересни како и оние Бунтовник од мога, производ што ќе ги претвори вашиот iPhone или iPad во вистинска преносна конзола.

Во App Store има многу игри, многу и не сите се за играње петминутни игри. Grand Theft Auto, Bioshock, Tomb Raider, Sonic, Real Racing 3 се само неколку примери на многу наслови на конзолата што можат да ни обезбедат бесконечни часови игра на друго ниво. џојстик како бунтовникот Мога.

Зошто ни е потребен џојстик за играње со iPhone?

Бунтовник од мога

Може да бидете многу добри во видео игри, но малку по малку гејмер што и да сте, ќе го забележите ѓвисока прецизност понудена од контролите на допир во одредени жанрови како стрелец, игри со автомобили или платформи.

Во овој тип на игра е од суштинско значење да се има физички одговор на копче, имаат вкрстени или аналогни стапчиња што ни овозможуваат значително да ја подобриме контролата во играта. Да, можеме да се навикнеме на виртуелните контроли, но ако играме од гејмпад, секогаш ќе имаме многу поголема предност, ве уверувам.

Мога Бунтовник, една од најдобрите што постојат за iOS

Игри за игри на бунтовници Мога

Денес на пазарот има неколку MFi контролери за iOS, за жал, се чини дека неколку производители таму не ја сфатија својата улога многу сериозно. Пробав разни модели и сите ми оставија горчлив сладок вкус. Без подобри дизајни, непрецизни или непријатни вкрстени влакна, играчки аналогни стапчиња беа некои од деловите во кои секогаш суспендираа.

Бунтовникот од мога е друга приказна. Ако сте го поседувале Xbox 360, оваа играчка патека неизбежно ќе ве потсети на командата со конзолата на Microsoft, како во однос на ергономијата, така и во однос на распоредот на копчињата. За мене, еден од најдобрите дизајни во индустријата за конзоли и во кој сега можеме да уживаме за iPhone или iPad.

Бунтовник од мога

На располагање имаме два аналогни стапчиња, со дарежливи димензии и со добар пат за да се постигне највисока можна прецизност. Постои и 8-насочен кросхед, кој е идеален за движење низ менијата или играње игри со платформа како гореспоменатиот Sonic.

Што се однесува до копчињата, имаме четири на предната страна на бунтовникот Мога, уште две на горниот дел и она што најмногу ми се допаѓа, пар предизвикувачи кои изгледаат суштински во игрите со автомобили. Овие предизвикувачи, исто така, имаат добар одговор и имаат одлично патување.

Накратко, го имаме сето тоа. Ергономија, копчиња и прецизност. Ако џојстик не успее во кој било од овие аспекти, нашето искуство на играње ќе биде негативно погодено, нешто што не се случува со бунтовникот Мога.

IPhone се претвори во преносна конзола

Бунтовник од мога

Ако го комбинираме потенцијалот на Moga Rebel со одличните игри што ги имаме во App Store, резултатот е тој iPhone-от може да се претвори во цела преносна конзола.

Како што можете да си замислите, врската помеѓу Moga Rebel и iPhone е преку Bluetooth. Неговата внатрешна батерија од 680 mAh ни ветува а автономија на многу часови игра. Нема официјални податоци, но бидејќи ги имам, ќе играм околу пет часа и сè уште никој од четирите LED диоди што ја означуваат состојбата на полнење во опсези од по 25%, не е исклучен. За заинтересираните, оваа батерија не се користи за полнење на iPhone.

Команда бунтовничка мога

Иако овој џојстик е компатибилен со кој било iOS уред, Доаѓа со поддршка што ни овозможува да го поставиме iPhone во режим на пејзаж за да го имаме добро држено и да може да игра во секоја ситуација. Оваа поддршка се прилагодува на повеќе ширини за да можеме да го користиме Moga Rebel со сите модели на iPhone, дури и ако имаме обемна кутија како Mophie Juice, која се испорачува со дополнителна вградена батерија.

Во случај на iPad или iPad Mini, таму ќе мора да најдеме подлога или површина на која ќе го поставиме таблетот Apple додека играме.

Идејата за вклучување на сидро за iPhone е многу добра, да, Ми недостасува да можам да го прилагодувам аголот на гледање. Во зависност од склоноста со која го држиме далечинскиот управувач, влијае и екранот на iPhone. Можеби ова е единствената непристојна работа кај бунтовникот Мога и тоа е дека секој играч ја презема командата на еден или друг начин.

Мога бунтовник, заклучоци

Игри за игри со бунтовници Мога

Го кажав тоа претходно и ќе го кажам уште еднаш: Бунтовникот од мога е друга приказна. Како стар хардкор гејмер (нешто што е приоритет), Сакам да имам толку периферни уреди за iPhone.

Има се повеќе пристаништа што ми дозволуваат да играм игри од моето детство. Да, тие имаат глупава графика и физика на лепило, но тие се многу комплицирани, многу долги и многу зависни. Тоа не значи дека има и нови игри како Океахорн во кои треба да се ужива, но повторувам, играњето со играчка на Ајфон нема никаква врска со тоа како обично. Со општ тоник, скоро сите игри што доаѓаат во App Store имаат компатибилност со овој вид контроли.

Која е лошата страна? Цената. Има малку производители и треба да се плати лиценцата за MFi. Специфични, бунтовникот Мога чини 80,99 евра но ве уверувам дека ќе имате џојстици многу години и ако сакате видео игри, ќе уживате многу во тоа.

Купи - Мога бунтовник за iOS


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карлос Мануел Маркез Лопез слика на зачувување dijo

    Мојот iPega е добар, но поставките се одвратни ...