Ние го тестиравме Jawbone UP3, квинтесенцијалниот монитор за здравје

Jawbone UP3

Следењето е во мода, носат уреди Носиви Она што се нарекува е нешто што го гледаме сè почесто, а телото е наполнето со сензори и дека овие се дел од нашата дневна облека е цената што мора да се плати ако сакаме подобро да го контролираме нашиот ден за ден.

Jawbone е само една од многуте компании кои се посветени на производство и продажба на овие уреди, меѓу нив препознаваме брендови како што се Fitbit, Garmin, Xiaomi, Nike, Misfit, па дури и самиот Razer со својот Nabu, но Jawbone со својот UP3 има погоди ја ознаката во нешто над другите, Мислам на фокус.

Jawbone UP3 е паметна нараквица, но не е трага за фитнес, не ве известува дали ви се јавуваат, ниту вибрира ако ви испратат порака, ниту има екран што ви покажува информации, тоа го прави не стори ништо од тоа.

Jawbone UP3 е трагач за заздравување, и токму тоа (и дека е најнапредно на пазарот дури и денес) го прави посебен и му овозможува да се издвојува од останатите.

Наместо да биде уред насочен кон луѓе кои се веќе активни, ова цели кон седечки луѓе, нараквица која ни помага да го разбереме нашето здравје и како нашиот ден на ден влијае на нашето тело и ум.

Мисија: Подобрување на нашето здравје

Jawbone UP3

Броењето чекори, калории, поминати растојанија, фази на спиење и сите тие работи не се ништо посебно, полнејќи скоро 200 евра за нараквица што го прави тоа само грев, за ова ја имаме прекрасната Xiaomi Mi Band 1S која за 20 евра дури вклучува и оптички сензор за отчукување на срцето, но тогаш што прави оваа нараквица што ви овозможува да ја постигнете таа вредност?

Jawbone UP3, за разлика од другите носливи, е невидлива нараквица, уред со најнова технологија способен да се скрие во нашиот ракав со голема суптилност како да е друг естетски додаток, нараквица што претставува квалитетни завршетоци што можат да поминат дури и како само естетски додатоци, но после тој фин и скапоцен слој на класа и Исклучителност крие подвиг на инженерството, натоварено со сензори како што е акцелерометар со три оски, Bluetooth 4.0 LE модул и сет на сензори за 'био-импеданса'.

Сензори за биомипеданса?

Jawbone UP3

Нормално е дека се сомневате во функционалноста или целта на овие сензори, и токму овде се издвојува над другите, овие сензори се наоѓаат во внатрешноста на кругот на нараквицата, распоредени во форма на 5 метални квадрати со златен изглед (чие постоење се игнорира кога се носи благодарение на финиот профил и заоблените совети) поделени во две групи по две и една лабава на врвот.

Користејќи ги овие сензори, се мерат многу работи, како што се електричниот отпор на нашата кожа, отчукувањата во минута од срцето, респираторната фреквенција, па дури и она што е познато како «Галвански одговор на кожата» или (ГСР), последното е, да го разбереме едноставно, она што го забележуваме кога сме исплашени, тој студ или напнатост што минува низ нашето тело, и кога сме тажни, кога сме исплашени и кога сме среќни може да каже дека е како емоционален одговор преку кожата.

За што служат овие сензори?

Па, благодарение на нив, Jawbone UP3 може да измери работи како што се отчукувањата во минута од нашето срце секое малку време за време на 24 часа во денот (без да потрошиме едвај енергија на тоа), нашето дишење и температурата на телото.

Овие податоци allows овозможуваат нараквицата не само да го следи срцевиот ритам во текот на денот и цела ноќ (да го открие влијанието на нашиот животен стил врз нашето срце), туку и да знае кога сме во РЕМ фаза на спиење, единствена карактеристика за која е способен само UP3, и ова е поважно отколку што изгледа, бидејќи конвенционалните нараквици ги мерат фазите на спиење по 3 од нив (Буден, лесен сон и длабок сон), но фазата РЕМ Тоа е фаза како важно како и секоја друга, таа е фаза во која сонуваме, во текот на оваа фаза (REM = REM = Брзо движење на очите) нашиот мозок ги поправа своите клетки и ги воспоставува потребните нервни врски за да се консолидира краткорочната меморија во меморијата на долг рок , додека фаза на длабок сон што прави е да ги поправи мускулите и зглобовите, како што се тетивите.

Знаејќи колку часови REM фаза сме уживале во една вечер, ни овозможува да имаме подобра идеја ако сме одмориле добро или ако нашиот мозок сè уште има потреба од одмор, бидејќи квантифицирањето и анализата на сонот е потешко отколку да кажеме лесен сон и длабок сон, нешто што само ни помага да утврдиме кога е поголема веројатноста да се разбудиме.

Кои придобивки ги обезбедува Jawbone UP3?

Jawbone UP3

Знаејќи повеќе за нашиот ден за ден и како нашето тело реагира на нашите постапки, можеме да донесеме многу попаметни одлуки за да го подобриме квалитетот на животот, и за ова вилицата ни ја стави на располагање фантастична апликација тоа има „личен тренер“, но јас не се осврнувам на типичниот тренер кој ви кажува да правите склекови и бради, туку тренер кој ве учи да живеете здраво.

Паметен тренер Тоа е името што го избра Jawbone, и овој систем ќе ви овозможи да разберете што се случува со вашето тело, како вашиот животен стил влијае на вашето здравје и како можете да го подобрите. Паметниот тренер зборува за сè, ви кажува кога сте спиеле добро, кога сте спиеле малку, како можете да спиете подобро, зошто можеби сте спиеле лошо, кога срцето ви е во абнормални вредности, ако вежбате доволно спорт, што може да јаде за да го подобри квалитетот на животот, тоа дури ви покажува статистика што ве споредува со останатите луѓе на иста возраст, затоа е како да имате личен асистент на вашиот телефон задолжен да се грижи за вашето здравје.

карактеристики

 • Бројач на чекори
 • Откривање на физичка активност (и соодветна класификација преку апликација)
 • Напредно откривање на фазите на спиење (буден, лесен сон, длабок сон и РЕМ сон)
 • Автоматски режим на мирување
 • Тивок аларм за вибрации
 • Паметен аларм (до 10, 20 или 30 минути пред времето, прилагодлив од апликацијата)
 • Мерење на пасивно срце (кога не е активно) и одмор (непосредно пред будење)
 • Паметен тренер: Систем препораки и објаснувања благодарение на што ќе разберете што се случува, зошто и како да го промените.
 • 3 контролни LED диоди, невидливи додека не се направи двоен допир на металниот капак на нараквицата, по што едната од нив се пали покажувајќи кој режим е активен (сино за спиење или портокалово за активност).
 • Бела LED диоди за известување што се вклучува кога апликацијата UP ви дава предупредување.
 • Предупредување за неактивност.
 • Целта е предупредена.
 • Траење на батеријата од 7 дена
 • Отпорен на вода (не потопно)

Спецификации за UP3

 • Акцелерометар со 3 оски
 • Сензори за биомипеданса
 • Bluetooth 4.0 LE
 • Вибрирачки мотор
 • Големина: 220 mm x 12,2 mm x 3 mm до 9,3 mm
 • Една големина за зглобовите од 140мм - 190мм (прилагодливи)
 • 29g тежина
 • Литиум-јонски полимер батерија на полнење од 38 mAh
 • Хипоалергично медицинско одделение TPU гумен каиш
 • Анодизиран алуминиумски горен капак (помалку од 0,5% никел)
 • Електроди за читање од не'рѓосувачки челик обложени со лим
 • 6-пински приклучок за полнење со магнетна индукција

Заклучок

Добрите

 • Треба да се полни само 4 пати месечно.
 • Неговата отпорност на вода ви овозможува да го носите дури и кога одите на пливање, но ако сакате да нуркате соблечете го.
 • Единствениот на пазарот што ја детектира фазата REM.
 • Неговиот изглед е способен да ги придружува најдобрите костуми.
 • Да се ​​има една големина го прави многу разноврсен.
 • Многу е удобно да се користи, на крај заборавате дека го носите.
 • Лесно се става и полетува.
 • Сигурна поддршка благодарение на вклучениот копикет (кога се појави во продажба го немаше, сега го вклучува).
 • Компатибилен со iOS и Android.
 • Поддршка на IFTTT.
 • Се наплатува за само 60 минути.
 • Паметниот тренер е одлична додадена вредност.
 • Многу комплетна апликација, уредна и компатибилна со Apple Health.
 • Софтвер за надградба, можни нови карактеристики во иднина.
 • Нараквицата учи од вас, колку повеќе ја користите, толку е подобар нејзиниот совет.
 • Апликацијата ви овозможува да чувате рачна контрола на внесот, па дури и да ги предизвикувате вашите пријатели да ја надминат целта.

Contras

 • Бојата на вашата палуба е склона да се носи.
 • Не го мери срцевиот ритам за време на физичката активност.
 • Не можете рачно да го мерите срцевиот ритам.
 • Пулсирањата не се синхронизирани со Apple Health, има апликација од трета страна, но чини 1 €
 • Цената е прифатлива само за оние кои исто така бараат моден додаток

Мислење на уредникот

Jawbone UP3
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
179,99
 • 100%

 • Jawbone UP3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Издржливост
  Уредник: 85%
 • Завршува
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%
 • функции
  Уредник: 95%
 • Апликација
  Уредник: 100%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   IOS 5 засекогаш dijo

  Веднаш штом прочитав дека станува „невидлив“ и останува незабележан, престанав да ја читам статијата. Сериозно? Тој невидлив меур? Не досадувај ! Елегантен? Дојди сега!
  Особено со тој ремен, мајка ми, да го закачи на ткаенината, изгледа излитено и лепливо до решетките.
  Ако тоа е невидливо и елегантно, моето е ултра на елеганцијата што не е плус, шефот на уго, фитипот на фирмата (или што и да напишете) на квантификаторите. И тоа ме чинеше дел од цената на таа гнасна работа што ја гледате е многу кул, што ми се чини добро, но не и за вас да направите напис кој е тотално пристрасен.
  Погледнете ги кунификаторите на пазарот, погледнете ги сите пред да ја фатите мојата и коската на вилицата е далеку најстрашна од сите! Не толку неговите функции од тоа ако немаат никакви недостатоци, но што е естетика ...

  1.    Хуан Колила dijo

   Можеби требаше да поставам фотографија на која се гледа, ве уверувам дека е многу фино и поминува целосно незабележано, повеќе од оние на Fitbit, споредбата можете да ја видите тука:

   http://howkividoesit.com/wp-content/uploads/2015/06/2015-06-23-15.36.38.jpg

 2.   Ентони dijo

  Искрено Хуан, вашите критики се секогаш исти: многу слама и мала чика. Дали сериозно сте ја пробале нараквицата? Затоа што она што ќе ни кажете, можам да го напишам сама со читање на спецификациите на мрежата. Вие не ни кажувате за вашето искуство, без разлика дали е пријатно, дали мерењата се добри или не.

  Бидејќи не сте кажале ништо за тоа, јас ќе кажам сам дека го носам, и можам да го споредам со Fitbit Charge HR и Apple Watch.

  - Врзењето на нараквицата е страшно, најлошото што го имам видено одамна. Тешко е да се зацврсти и напротив, се отвора со каков било удар во областа. Многу пати се отвора кога ќе го ставам зглобот на масата за да напишам.
  - Водоотпорен? Па, не знам каде сте го виделе тоа, бидејќи тоа е лажно. Отпорен е на прскање, без пливање со него или туширање.
  - Сензорот за отчукување на срцето е многу несигурен, барем во споредба со оној на Fitbit или Apple Watch. Секогаш ми дава многу пониска фреквенција од реалната. Да не спомнувам дека мери само кога сте во мирување, а не кога вежбате. Дали е тоа монитор за активност? Па, дојди некој да ми објасни.
  - Ни го продаваат сензорот за спиење многу добро, но не верувам во ништо. Може да ми кажете кога спијам РЕМ и да не откриете кога станувам да одам во тоалет? Нека одат кај друг со оваа приказна што не ја купувам.

  Една од најлошите нараквици што ја имам пробано со цена повисока од скоро секој, а згора на тоа и мизерен екран на кој може да видите повик или известување. Јас не го препорачувам.