Sonos Beam - Звучна лента, AirPlay 2 и Alexa во еден уред

Сонос го издлаби својот пат во комплицираниот свет на безжични звучници користејќи висококвалитетни, внимателно дизајнирани производи. Покрај тоа, исто така, знаеше како да се прилагоди на технолошките иновации што ги поставуваат трендовите, и тоа беше една од првите брендови што го прифатија AirPlay 2 и ја интегрираа Amazon Alexa во своите звучници.

Како краен резултат на оваа успешна политика за нудење на најдоброто од најдобрите на своите корисници, имаме звучник на кој тешко може да му одолеете да го однесете дома, бидејќи тој е навистина кружен производ. Звучникот Sonos Beam е звучна лента со која можете да ги слушате вашите омилени филмови и серии со спектакуларен звук, но тоа Исто така е компатибилен со AirPlay 2 (и ова подразбира Multiroom и контрола од страна на Siri), и што ја интегрира Alexa на Amazon, правејќи го паметен звучник за дневната соба. Ние го пробавме и ќе ви кажеме за тоа.

Дизајн и спецификации

Тоа е мала звучна лента, многу помала од другиот модел што го има Сонос (PlayBar) со големина од само 650x100x68.5 mm и тежина од 2.8Kg. Скоро секоја звучна лента што ја барате на пазарот ќе биде поголема од овој зрак., што за мене е предност за барот Сонос. Понатаму, за разлика од конвенционалните шипки, тој не е придружен со дополнителен сабвуфер.

Неговиот дизајн е, како што прави Сонос, само убав. Толку лесно, толку едноставно и толку ефикасно. Можете да изберете помеѓу црно-бело, нема екрани, LED диоди, физички копчиња или нешто слично. Неколку контроли на допир на горниот дел од лентата за управување со јачината на звукот, репродукцијата и активирање или деактивирање на микрофонот на гласовна контрола, и дека во мојот случај само допрев за да проверам дали тие работат, затоа што воопшто не ти требаат.

Назад ги наоѓаме врските, и тука сè е сè уште концизно како и во останатите делови. Копче за врска, конектор за етернет во случај да не сакате да ја користите WiFi конекцијата што ја интегрира и HDMI ARC конектор за да го поврзете со телевизорот. Ова е дел што е контроверзен за некои, кои сметаат дека оптичката врска е секогаш најдобра, но реалноста е тоа доколку сакате да уживате во најнапредното аудио со висока резолуција, ќе ви треба HDMI ARC. Ако вашата телевизија нема ваков тип на врска (би било многу чудно денес) секогаш можете да го користите адаптерот што е вклучен за оптичко аудио.

Што се однесува до самото аудио, овој Sonos Beam го има четири вуфери со целосен опсег, високотонец и три пасивни радијатори со помош на бас, бидејќи, како што рековме, нема дополнителен сабвуфер што е вклучен во кутијата. Сите овие компоненти се специјално дизајнирани за оваа звучна лента, нема „рециклирани“ од другите звучници на брендот, а тоа резултира со навистина неверојатен звук ако ја погледнете големината на лентата и неговата цена.

Јасен и неверојатен звук

Бидејќи телевизиите станаа потенки, квалитетот на звукот што ни го нудат исто така стана помал. Денес, Ако сакате да уживате во филмови и серии во дневната соба, практично е задолжително да додадете звучен систем квалитет на вашиот телевизор, а Sonos Beam испорачува. Квалитетот на нејзините додатоци, неговата конструкција и софтвер кој совршено ја надополнува апликацијата iOS го прават неговиот звук да ве изненади.

За ова, од суштинско значење е добро да ја конфигурирате опцијата TruePlay, нешто што го правите преку вашиот iPhone што се движи низ собата, додека лентата емитува звуци од различни фреквенции. Achieveе постигнете дека звукот е многу сличен на вистински «Сараунд», многу повисока од она што ви го нудат другите решетки со слични цени. Апликацијата ви нуди и можност да ги подобрите дијалозите или да ги намалите силните звуци навечер, за да не ги вознемирувате децата или соседите. Се разбира, сè работи со апликацијата за iOS.

И не можеме да заборавиме дека тоа е звучник за слушање музика, и за ова апликацијата Sonos ги интегрира главните музички услуги, вклучувајќи ги Spotify и Apple Music, за да уживаме во нашите омилени албуми, плејлисти и изведувачи од некоја апликација, ајде да го користиме музичкиот сервис што ги користиме, па дури и ако ги користиме неколку Ако како звучна лента за телевизија одобрува со нота, како звучници за музика, би рекол дека е надмината. Откако тестирав спарени два Sonos One, Play: 3 и Play: 5 би рекол дека звукот е многу сличен на оној што можеме да го добиеме со Sonos One пар или со Play: 3.

Звучник AirPlay 2

Sonos Beam едноставно може да биде звучна лента, а за таа цена може да се натпреварува дури и со други слични модели на пазарот по цена и перформанси. Но, не застанува тука, би било штета да се троши целата технологија на звучникот и неговиот софтвер, и од таа причина Сонос сака да ја користиме и како звучник на AirPlay 2. Тоа значи дека секоја аудио содржина што ја играме на нашиот iOS или macOS уред може да биде испратена до звучникот на Sonos Beam на ист начин како што тоа го правиме со другите звучници на брендот.

AirPlay 2 вклучува, покрај можноста за испраќање аудио од нашиот уред, и други многу интересни карактеристики: компатибилност со Siri и MultiRoom. Првиот значи дека од нашиот iPhone или iPad можеме да се повикаме на Siri и да свириме музика на звучникот, користејќи го само нашиот глас. Кратенките исто така ни овозможуваат да додаваме различни апликации на Apple Music. Не е како да имате HomePod, но е најблиску што можеме да го добиеме без да го имаме звучникот на Apple. MultiRoom ни овозможува да контролираме репродукција на неколку звучници истовремено, да слушаме иста содржина во сите нив или различна во секој од нив. Тоа е нешто што Sonos го вклучува со својата апликација на своите звучници, но AirPlay 2 го проширува на сите компатибилни звучници, без разлика за која марка се работи.

Интелигенција со Amazon Alexa

Продолжуваме да додаваме функции и оставаме за последната една од најинтересните за многумина: Sonos Beam е паметен звучник благодарение на Amazon Alexa. Можете да го активирате Амазонскиот виртуелен асистент во вашиот Зрак, а тоа ќе отвори свет на можности, бидејќи благодарение на микрофоните што ги вклучува звучникот можете да ги искористите паметните функции на кој било Amazon Echo без да купувате друг звучник. Слушајте ги вестите на денот, музиката (наскоро ќе ја вклучуваме и Apple Music), вашите омилени подкасти, рецепти за готвење, радио станици, времето, претстојните состаноци на вашиот календар ...

Ако во кое било време не сакате Alexa да биде свесна за тоа што зборувате, можете да го допрете копчето посветено на асистентот на горниот дел од звучникот, а LED-овото покажуваМожеби функциите «Паметни» се деактивирани, а звучникот не слуша. Yourе можете да контролирате компатибилни додатоци за домашна автоматизација, како што се Philips или LIFX, и наскоро Koogeek со вашиот глас, вклучување и исклучување на светлата, менување на нивниот интензитет и боја преку говорни инструкции и без потреба да го имате вашиот iPhone во близина. Само на неколку примери за тоа што овој зрак Сонос нуди со Alexa. И „Помошникот на Google“ доаѓа наскоро.

Мислење на уредникот

Со зголемувањето на паметните звучници, многу корисници сакаат да ги користат како системи за домашно кино поставувајќи две единици од двете страни на телевизорот, и покрај фактот што повеќето од тие звучници не се подготвени за тоа или преку врски или со изедначување на телевизорот звук Sonos Beam доаѓа да го реши тој проблем за нас и го прави тоа на најцелосен можен начин. Единствениот зрак Sonos ќе ви служи да слушате музика во вашата дневна соба преку Apple Music, Spotify или која било друга услуга компатибилна со апликацијата Sonos или преку AirPlay 2. haveе имате функции за паметни звучници што ги нуди Alexa на Amazon и исто така ќе бидете лента со квалитетен звук за уживање во мултимедијална содржина на вашиот телевизор. A Денес е тешко да се најде поцелосен звучник, уште помалку по оваа цена. Овој звучник Sonos Beam е достапен на Амазон за 409 € во црно (линк) и за 423 € во бело (линк)

Sonos Beam
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
409
 • 100%

 • Sonos Beam
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • Предности
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Врвен квалитет и дизајн
 • Поддршка за AirPlay 2
 • Sonos апликација која интегрира разни музички услуги
 • HDMI-оптички адаптер вклучен во кутијата
 • Компатибилен со Amazon Alexa (и наскоро Google Assistant)
 • Звук од прв степен
 • Многу едноставна инсталација и ракување

Contras

 • Не е компатибилен со стандардни медиуми

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.