Анализа на панели на светло на шестоаголници

Светлата дома веќе одамна престанаа да бидат само светла за да станат декоративни елементи кои ја менуваат атмосферата на вашиот дом во зависност од моментот и Овие шестоаголници на Нанолеф исто така ви овозможуваат да ги контролирате вашите околини на HomeKit.

Nanoleaf ја лансира својата нова категорија Shapes со светлосни панели во шестоаголна форма кои ви овозможуваат да осветлите просторија со создавање различни средини идеални за уживање во омилените филмови, поддршка на светло за работа со вашиот компјутер, истите да „танцуваат“ во ритамот на музиката или едноставно да украси со своите скоро бесконечни анимации. Но, покрај тоа, Нанолеф го опреми секој панел со сензори така што со допирање на нив може да извршите дејства што ќе ви овозможат да ги контролирате самите панели или кој било друг додаток компатибилен со HomeKit покрај тоа што ќе играте со панелите, со што ќе станете паметни светла во најширокиот на дефиниции. Ви го прикажуваме процесот на инсталација, конфигурација и управување во ова видео и во овој напис.

Стартер комплет, сè што ви треба за да започнете

Го тестиравме најосновниот комплет што ни го нуди Нанолеф: Комплет за стартери. Кутијата содржи девет светлосни панели, контролер што ви овозможува да додадете до 500 шестоаголни панели и полнач што ви овозможува да напојувате 21 панел. Исто така, ја наоѓаме леплива лента со која можеме да ги поставиме на која било мазна површина и парчињата што се приклучуваат на секој панел и овозможуваат електрична енергија да се пренесува на секоја од нив.

Овие се независни светлосни панели изработени од пластика, многу лесни и со шестоаголен дизајн. Идејата е да ги комбинираме создавајќи ја формата што ја сакаме, и секако Можеме да го прошириме комплетот со купување други додатоци во случај да сакаме поголема форма па дури и „тапациран“ цел wallид. Врската се прави преку WiFi со нашата домашна мрежа, што е компатибилно само со мрежи од 2,4GHz. Иако во оваа статија ќе се фокусираме на нивната компатибилност со HomeKit, тие се исто така компатибилни со Amazon Alexa и Google Assistant.

Инсталација и конфигурација

Кога ќе видите ваков тип додатоци, првото нешто што мислите е дека инсталацијата мора да биде комплицирана, но ништо не е подалеку од вистината. Nanoleaf значително го поедностави процесот на инсталација благодарение на двостраните лепила што се вклучени и неговиот симулатор кој користи Зголемена реалност за да видат како ќе изгледа нашиот дизајн и со тоа да бидете сигурни каде и како да ги поставиме.

За да видите како се инсталирани панелите, најдобро е да го погледнете видеото, а исто така го препорачувам за да не направите грешка за која подоцна ќе зажалите. Само сакам да истакнам два совети кои ви ги давам на видеото: прво не грижете се за поставување на првиот дел добро усогласен, бидејќи тоа парче потоа може да се ротира да го оставите во совршена положба, но штом ја поставите втората, позицијата веќе ќе биде фиксирана и нема да можете да ја менувате; Второ, ставете го напојувањето што е можно побрзо, така што кога ќе поставите панел да видите дека врската е точна кога ќе се запали, затоа што ако ја поставите, а потоа проверете дали не свети, ќе мора отстранете го и тоа подразбира висок ризик да ве спречи проблеми.

Откако ќе ги поставиме панелите со дизајнот што го сакавме, време е да го додадеме во HomeKit, што е едноставно како и секогаш. Ние го скенираме кодот вклучен во упатствата во кутијата или на приклучокот и чекаме да се додаде на нашата мрежа, со наведување на просторијата во која сакаме да ја конфигурираме. Откако ова ќе биде готово, можеме да одиме во апликацијата Nanoleaf за да ги инсталираме средините и да ги конфигурираме дејствата на допир.

Комплетна и добро осмислена апликација

Нанолеф ни нуди бесплатна апликација (линк) со кои можеме да ги контролираме нашите светлосни панели и да преземаме секакви дизајни за нашите паметни светла. Ако сте многу јасни за дизајнот, можете сами да го креирате, да му дадете анимација и да го конфигурирате по ваш вкус, но ако вашата фантазија е поограничена, имате список на дизајни што нема крај и кој со еден клик (и потполно бесплатен) можете да го преземете за да уживате во вашите шестоаголници. И, ако сакате да ги модифицирате за да им дадете повеќе личен допир, нема проблем.

Со шестоаголници можете да креирате фиксни дизајни или да ги менувате со тотално прилагодлива брзина. Премногу можете да инсталирате игри со кои можете да комуницирате користејќи ги панелите за допир, или ставете дизајни што се разликуваат во зависност од музиката за да ги заживеат вашите забави дома. 16-те милиони бои на овие панели ви даваат бесконечни можности да создадете посакувани комбинации на бои.

Еден од најспектакуларните ефекти што ни ги нудат овие шестоаголници е режимот Огледало на екранот. Со апликација што ја инсталирате на вашиот компјутер можете да ја направите светлата ги покажуваат боите што се појавуваат на екранот на компјутерот. Спектакуларен за уживање во мултимедијална содржина, нема да ви треба дополнителен хардвер за да ја користите. Интензитетот на панелите е голем, тие можат да се користат дури и за осветлување на просторијата, а 16-те милиони бои се интензивни и живописни. Само како дефект може да се стави дека во аглите на шестоаголниците има мртви зони кои не ми пречат, но се забележуваат.

Како што обично се случува, апликацијата Home е многу поедноставна, само ќе ви овозможи да ги контролирате вклучувањето и исклучувањето и да ја менувате бојата на целиот сет, без можност за комбинирање на бои. Но, Нанолиф излезе со многу паметен начин да го реши овој проблем, и тоа е Секој дизајн што ќе го инсталирате на вашите шестоаголници Nanoleaf автоматски ќе создаде домашна околина, за да можете да ја активирате од апликацијата Home, да креирате автоматизација или да користите Siri.

Мислење на уредникот

Лесно е да паднете во грешка при размислување дека светлечките панели не додаваат повеќе од еден шмек на декорација во вашата соба, но реалноста е дека овој тип на осветлување ве закачува откако ќе го пробате. Читање книга, уживање во серија или филм, работа на компјутер или слушање музика се активности што се вршат секојдневно и уживаат уште повеќе со соодветно осветлување. Шестоаголници ни го нуди најдоброто можно искуство кога станува збор за светлосни панели, со многу добро изработена апликација, тотална интеграција со HomeKit и многу едноставен систем за монтирање, со изненадувачки функции како што се огледало на екранот или анимации контролирани од звукот на музиката. Неговата цена е 201 евра на Амазон (линк)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.