Преглед на сензори за врати и прозорци Koogeek, идеален за HomeKit

Ако погледнеме во каталогот на производи компатибилни со HomeKit можеме да најдеме секакви написи, од сијалици до електронски брави, преку надзорни камери или тајмери ​​за автоматско наводнување. Но, не секогаш се најсложените и најскапите уреди кои ви даваат најмногу можности.

Совршен пример за ова е сензорот за врата и прозорец на Koogeek, мал уред со многу прифатлива цена што на прв поглед не привлекува многу внимание, но дека ви нуди многу можности благодарение на нејзината интеграција со другите производи на платформата. Ние ви ја покажуваме нашата анализа во овој напис и во придружното видео.

Едноставно и ефтино

Нема многу што да се објасни за тоа како работи овој сензор. Во кутијата ќе најдеме две парчиња, и само тоа. Па, исто така, и некои полнила за лепила што ви овозможуваат да ги поставите на вратите и прозорците. Која е неговата цел? Ова е дводелен сензор кој ви кажува дали вратата или прозорецот се отворени или затворени. Кога двете парчиња се заедно, тоа е затворено, кога се одделени, тоа е отворено. Работи благодарение на батеријата CR2450 (големо копче) што лесно може да се замени.

Како што можете да замислите, инсталацијата е многу едноставна, само треба да поставите еден сензор на рамката на вратата (или прозорецот), а другиот на самата врата. Треба само да бидете претпазливи тие да бидат доволно блиску кога вратата е затворена како да го откриеме, за што мора да направиме двете површини со ознака да се совпаѓаат. Овој едноставен механизам се претвора во многу прифатлива цена (29 €), но за возврат ни нуди идеален систем за лансирање на автоматизација или дури и алармен систем кој ќе не предупреди на можни упади.

Известувања кога некој влегува или излегува

Секое алармен систем за самопочитување има сензори за врати и прозорци да бидат известени кога некој ќе отвори прозорец или врата. Можеме да го сториме истото со овој едноставен сензор од Koogeek, бидејќи можеме да го конфигурираме така што ќе добиваме известување секогаш кога ќе се отвори или затвори прозорец или врата. На овој начин можеме да контролираме кој влегува или излегува од куќата.

Од самата апликација House за iPhone, iPad и macOS Mojave исто така и за нашите компјутери, можеме да ги конфигурираме овие известувања. Од поставките на сензорот можеме да активираме известувања, да утврдиме во кое време сакаме да бидеме известени ако сакаме да го ограничиме, па дури и да утврдиме дека сме известени кога сме дома, или кога никој не е таму или секогаш. Многу опции за конфигурација за да создадеме систем по наш вкус. Известувањата ќе пристигнат на нашиот iPhone, iPad, Mac или Apple Watch и само една секунда откако ќе се отвори вратата. Се разбира, запомнете дека за HomeKit да функционира од далечина, мора да имате Apple TV, HomePod или iPad што делува како центар за додатоци.

Автоматизација на активирањето

Не можеме само да го користиме овој сензор за да создадеме сопствен алармен систем. Можеме да го користиме за да создадеме автоматизација во која отворањето на врата или прозорец е почеток на сè. Дали сакате да свети ламбата во дневната соба кога ја отворате вратата ако е ноќта? Дали сакате светлата да се изгаснат кога вратата е затворена и никој не останува дома?

Исто така, од апликацијата Home можеме да ги направиме сите овие конфигурации. Создадете колку што сакате автоматизација, комуницирајте со останатите уреди на HomeKit што сте ги инсталирале дома и направете го вашето пристигнување или заминување да предизвика низа настани што навистина го прават вашиот дом „паметен“.

Исто така со сопствена апликација

HomeKit има огромна предност што ви овозможува да контролирате додатоци од апликацијата Home или од сопствена апликација на производителот, која понекогаш ви нуди повеќе можности од онаа на Apple. Вие избирате каде да го конфигурирате вашиот уред, во официјалната апликација Koogeek, која е бесплатна и компатибилна со iPhone и iPad или дома.

Мислење на уредникот

Koogeek Door and Window Sensor е мал HomeKit уред кој без привлекување големо внимание нуди многу можности за намалена цена. Неговата лесна инсталација и конфигурација го прават идеален за комплетирање на вашиот паметен дом и да може да се создаде персонализиран алармен систем покрај воспоставувањето мноштво автоматизација со остатокот од компатибилните додатоци. Тие исто така имаат навистина интересна цена, чини околу 29 € во Амазон. Неговиот единствен недостаток, како и сите уреди од овој тип, е неговата Bluetooth-врска што го ограничува опсегот до центарот на уредот.

Koogeek врата и прозорец
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
29
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Многу едноставна инсталација и конфигурација
 • Интегриран во HomeKit
 • Достапна цена
 • Батерија што може да се замени

Contras

 • Поврзување со Bluetooth со ограничен опсег

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   шуплина dijo

  Поврзување со Bluetooth со ограничен опсег ...
  Тоа сумира колку е лошо во врска со овој производ. Или можете да застанете пред сензорот со вашиот iPhone, така што тој ќе фати нешто ... useабе е ...

  1.    Луис Падилја dijo

   Потребен ви е контролен панел HomeKit во рамките на неговиот опсег на дејствување: Apple TV, HomePod или iPad