Анализа на AirTag: технологија максимално концентрирана

Apple штотуку издаде нов производ: AirTag, локатор кој ви помага да знаете каде се вашите работи во секое време и тоа за цена и придобивки ветува дека ќе биде бомба. Ние го тестираме и ви покажуваме сè што треба да знаете за тоа.

Спецификации

Мери со пречник од нешто повеќе од 3 сантиметри, дебел 8 милиметри и тежок 11 грама, овој мал додаток е малку поголем од паричката, што го прави лесен за поставување насекаде. И кога ќе кажете каде било, го мислите, затоа што Благодарение на спецификацијата IP67, тој е отпорен на прашина и вода, дури и се спротивставува на потопување до длабочина од еден метар, најмногу 30 минути. Достапно само во бело, класично во Apple, да, можеме да го прилагодиме со барање да го снимиме без никаков трошок. Во ова гравирање можеме да користиме до четири карактери, па дури и емотикони.

Има врска Bluetooth LE за да се поврзете со вашиот iPhone, чип U1 за прецизно пребарување и NFC така што секој паметен телефон, дури и Андроид, може да ги прочита информациите што ги содржи во случај на загуба. Се одликува со вграден звучник, ќелија со копче CR2032 што е лесно заменлива од корисникот и акцелерометар. Тешко е да се концентрира повеќе технологија во толку мал уред, но Apple исто така успеа да го надмине многу сериозното ограничување што го имаа овие типови додатоци: без разлика колку сте далеку од тоа, ќе можете да знаете каде се наоѓа. Подоцна ќе ти објаснам.

Cellелијата со копчиња е контроверзна идеја, многумина сугерираат дека батеријата на полнење би била подобра. Лично и откако видов што се случува со батериите во такви мали уреди (како што се AirPods), мислам дека е подобро батерија што можете да ја фрлите во соодветниот сад и да се промените, сосема нов уред. Lifeивотниот век на оваа батерија на копчињата е една година според Apple, но тоа ќе варира во зависност од тоа како го користите. Ако често го губите AirTag и користите прецизна локација или звучник, времетраењето ќе биде пократко.

Conectividad

AirTags ја користат Bluetooth-енергијата (LE) врска за да се поврзете со вашиот iPhone додека трошите малку батерија, нешто од суштинско значење кога зборуваме за уред толку мал и чијашто автономија треба да биде што е можно подолга. Опсегот на оваа Bluetooth-врска е до 100 метри, но тоа многу зависи од тоа што е помеѓу AirTag и вашиот iPhone. Исто така, се користи чипот U1 (Ultra Wide Band) за попрецизно да се знае локацијата на AirTag, со толкава прецизност што дури и покажува стрелка каде е, иако тоа се случува само кога има кратко растојание помеѓу вашиот iPhone и вашиот AirTag, и само ако имате iPhone со чип U1 (iPhone 11 и понов).

Поврзувањето со iPhone се прави автоматски штом ја отстраните пластиката што го покрива AirTag, што предизвикува емитување на првиот звук на овој тракер. Како кога ги конфигурирате AirPods или HomePod, се појавува класичниот долен прозорец и по неколку чекори, AirTag ќе биде поврзан со вашата сметка на Apple, подготвен за употреба. Оваа врска со вашата сметка е неповратна, не постои можност за ресетирање на AirTag за бришење на вашите податоци. Само сопственикот може да го стори тоа од апликацијата Пребарување на нивниот iPhone или iPad. Неопходна безбедносна мерка за да се направи ефективен трагач.

Апликација за пребарување

„Епл“ неодамна објави интеграција на тракери од трети страни во својата апликација „Барај“, отворајќи им пат на своите AirTags, кои очигледно можеме да ги контролираме од оваа апликација. Можеме да ја видиме нејзината локација на мапата, да испуштиме звук за да го најдеме во случај да сме близу, па дури и да го искористиме прецизното пребарување ако имаме iPhone со чип U1. Во случај да го изгубиме предметот на кој сме го закачиле AirTag, тогаш ќе го означиме како изгубен. Кога го правиме ова, од нас ќе биде побаран телефонски број и порака што ќе му се покаже на оној што ќе го пронајде, за да ви помогне да го повратите.

Една од најинтересните карактеристики на AirTag е дека дури и ако сте далеку од него, многу далеку, ќе можете да ја знаете нејзината локација на мапата. Како може да биде ова? Бидејќи AirTag ќе користи кој било iPhone, iPad или Mac за да ја испрати својата локација за да знаете каде се наоѓа. Односно, ако ги оставите клучевите во кафетерија и отидете на работа, кога сфатите дека сте ги заборавиле таму, дури и да сте далеку многу километри, можете да ги барате на мапата сè додека има некој во близина со iPhone, iPad или Mac.

Ако некој го пронајде вашиот изгубен уред, ќе добиете известување дека е пронајдено со точната локација, а тоа лице исто така ќе може да ја види пораката што ја оставивте напишана за да ве контактира. Дури и ако користите Android, можете да користите NFC на AirTag за да ги добиете тие информации. Патем, важен факт е дека AirTags не се споделуваат помеѓу членовите на семејството, во вашата апликација за пребарување ги гледате само вашите AirTags, не оние на остатокот од вашето семејство, а единствената личност што ги прима известувањата е сопственик на AirTag , никој друг.

Тоа не е систем за заштита од кражба, ниту локатор за миленичиња

Откако Епл ги објави своите AirTags, сите можни употреби за кои луѓето сметаа дека можат да ги дадат на овој мал додаток на Епл започнаа да се појавуваат на мрежата. Постои само една реалност: тоа е уред за лоцирање, токму тоа. Не е систем против кражба, не е трагач за миленичиња, а уште помалку луѓе. Секако дека секој може да го користи како што сака, како и со што било, но ако користите тава за да направите пица, нормално е дека резултатот не е најдобар, иако може да се направи. Истото важи и за AirTags: ако планирате да ги користите како систем за заштита од кражба или трагач за миленичиња, ќе пронајдете неколку грешки, бидејќи тоа не е нивната цел.

И тоа е тоа AirTag сака кој што ќе најде да знае дека е таму, затоа емитува звуци, испраќа известувања до iPhone итн. Ако крадец ви го украде ранецот и добие известување или слушне звук од AirTag, тој веднаш ќе го фрли или ќе ја отстрани батеријата. Затоа што е дизајниран така што кој ќе го најде вашиот ранец, знае кој да контактира за да го врати, а не да открива можен крадец што го украл. Исто така, не е добар тракер за домашни миленици, а уште помалку луѓе.

Приватноста е на прво место

Apple долго време се фокусираше на приватноста на своите корисници, а AirTags не се исклучок. Не само што ги чува приватни сите податоци што ги испраќате, дури и кога користите iPhone на странец за да ја испратите нивната локација на вашата сметка iCloud, туку Apple воведе безбедносни мерки за да спречи некој да ве следи со AirTag што сте го поставиле некаде без да сфатите тоа Значи, кога AirTag што не е ваш, се движи со вас некое време, вашиот мобилен ќе биде известен со известување. Ако пристигнете во вашата куќа или на некое друго место каде што честите со AirTag што не е ваш, ќе бидете известени исто така. Овие безбедносни известувања можат да бидат оневозможени, но мора да бидат оневозможени од лицето кое го прима тоа безбедносно известување, а не сопственикот на AirTag.

Мислење на уредникот

Новите AirTags на Apple уште еднаш го поставија патот за целата конкуренција. Долго време користевме додатоци за локатори, но ниту една ги нема сите карактеристики што ги истакнавме од AirTags. Според дизајнот, автономијата, отпорот, интеграцијата со системот и цената, нема да најдете подобар локатор ако користите iPhone. Да, сè уште има некои грешки што мора да се полираат, како што е оној што не ве предупредува кога ќе се оддалечите од него, но Apple веќе подолго време ја полира работата на овие AirTags и тоа се покажува. И да имате милиони уреди ширум светот за да ви помогнат да лоцирате AirTag е нешто што никој освен Епл не може да го стори. За 35 € овие пејџери ќе бидат насекаде за неколку месеци, ќе ги видиме повеќе отколку AirPods.

AirTag
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
35
 • 80%

 • AirTag
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 3 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компактен и дискретен дизајн
 • Напредна технологија со U1 чип
 • Употреба на сите уреди на Apple за локација
 • Загарантирана приватност

Contras

 • Не постои можност да известите кога ќе се оддалечите од него

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.