Koogeek Smart Outlet - Три паметни приклучоци во едно

Паметните приклучоци станаа најсаканите уреди од оние кои влегуваат во HomeKit, платформата за автоматизација на домот на Apple. Неговите напредни карактеристики и можноста за конфигурирање на автоматизациите или да се контролира преку глас, да ги направи идеални за ракување со вентилатори, котли, светла или кој било апарат што го имаме дома.

Ја анализираме паметната лента за напојување од Koogeek, Smart Outlet, која ни носи три паметни приклучоци кои можат да се контролираат независно преку Siri и тие се интегрирани во HomeKit кои нудат бесконечни опции за автоматизација со останатите уреди компатибилни со платформата. Сите детали, подолу.

Дизајн и спецификации

Тоа е лента со многу конвенционален дизајн, нешто што кај овие уреди не претставува недостаток, туку сосема спротивното. Има три „конвенционални“ приклучоци и три USB конектори за полнење на компатибилните уреди. Секој од трите приклучоци е независен и може да се поврзе или исклучи со физичко копче сместено до него, но исто така HomeKit ќе го препознае како различни приклучоци, дозволувајќи секој да биде контролиран од вашиот глас или преку апликацијата Home. Од трите USB конектори, едниот има моќност од 2.1A што овозможува полнење на iPad, а другите два од 1A, за iPhone или кој било друг паметен телефон. Завршете го дизајнот на лентата со три LED индикатори кои означуваат дали секој приклучок е вклучен или исклучен.

Кабелот за поврзување со електричната мрежа е долг 1,5 метри, повеќе од доволно растојание за повеќето околности. Се разбира, нема недостаток на минимално потребни безбедносни мерки, како што се заштита од преоптоварувања и кратки кола или контрола на температурата. Ако погледнете во Компатибилни платформи за автоматизација на домот можеме да ги вклучиме сите, и HomeKit и Google Assistant и Alexa, иако последното сè уште не е на шпански јазик. Како и повеќето уреди од овој тип, неговата WiFi конекција е компатибилна со мрежи од 2,4GHz, така што нема да имате проблеми со опсегот.

Го разгледавме и паметниот приклучок на Koogeek, со скоро идентични, но индивидуални карактеристики. Прегледот можете да го видите во овој линк.

HomeKit, Siri и Home

Да се ​​биде компатибилен со HomeKit значи многу, бидејќи конфигурацијата е практично автоматска, со само неколку чекори во кои мора да интервенирате, сè додека не се помножат можностите што ги имате со овој уред. Се разбира дека можете да го контролирате преку глас користејќи Siri на вашиот iPhone, Apple Watch или iPad и исто така со вашиот HomePod што веќе може да се користи на шпански јазик и кој наскоро ќе биде достапен за купување во Шпанија и Мексико. Можете исто така да воспоставите автоматизација и околина користејќи други уреди компатибилни со платформата на Apple, дури и ако се од други брендови. Печатот HomeKit значи практично универзална компатибилност помеѓу сите уреди, и тоа е многу добредојдено кога веќе имате неколку и не сите од иста марка.

Пример за автоматизација што ги искористува можностите на HomeKit и оваа паметна лента е да направите светилка вклучена во неа автоматски да се вклучи еден час пред зајдисонце само ако некој е дома. Или што кога некој ќе дојде дома и е после зајдисонце, ламбата ќе се вклучи автоматски. Тие се едни од наједноставните автоматизација што можеме да ги конфигурираме користејќи HomeKit и Home апликацијата за iOS или macOS и во кои можеме да вклучиме колку додатоци на HomeKit сакаме.

Апликацијата Koogeek, која може бесплатно да се преземе од App Store (линк) е многу слична на апликацијата Apple Home, иако има некои дополнителни функции. Една од нив е можноста за познавање на потрошувачката на енергија на поврзаните уреди до секој од приклучоците на лентата. Апликацијата ја зачувува историјата на потрошувачката и ќе можете да ги видите на графиконот што ви е понуден. Во апликацијата Koogeek можеме дури и да ги видиме и контролираме уредите HomeKit од која било друга марка.

Мислење на уредникот

Лентата Koogeek Smart Outlet обединува три паметни приклучоци компатибилни HomeKit во еден уред што можете да ги контролирате поединечно. Компатибилен со Siri на HomePod или на вашиот уред Apple или контролирајте ги преку апликацијата Home и сопствената Koogeek, огромните можности за автоматизација и интеракција со други уреди компатибилни со HomeKit се огромни. Покрај тоа, неговите три USB порти се многу практични за употреба како полнач за други додатоци. Ова достапен по цена од 59,99 € на Амазон (линк), многу прилагодена за сè што ни нуди.

Паметен приклучок на Koogeek
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
59,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Три приклучоци во еден уред
 • Индивидуално контролирано
 • Компатибилен со Google Assistant, Alexa и HomeKit
 • WiFi конекција

Contras

 • Од трите USB порти, само еден е 2.1A

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Здраво, имам неколку производи од kogeek што ги купив затоа што ги видов дека ги ставивте на YouTube, но сакам да ви кажам дека се исклучуваат на секои два на три, јас сум прилично несреќен, истото ви се случува и вас? ми кажуваш, многу ти благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Тие проблеми обично се предизвикани од рутерот. Додатоците на Koogeek се поврзуваат на мрежата 2,4Ghz, и ако ги повикате двете мрежи (5 и 2,4) исти, некои рутери не управуваат добро со нив и се исклучуваат. Обидете се да ја деактивирате мрежата од 5 или јавете се на мрежата од 2,4 на друг начин за да видите дали е решена.