Преглед на Eve Aqua, компатибилен контролор за наводнување HomeKit

Apple воведе поддршка за HomeKit за автоматски контролори за наводнување со iOS 11 и денес анализираме еден од првите модели што се појавија на пазарот искористувајќи ја оваа нова опција, Еве Аква, од марката порано позната како «Елгато».

Тоа е уред со дизајн многу сличен на оној на конвенционалните контролери, и цена само малку поголема, ви овозможува лесно да го контролирате наводнувањето на вашиот дом со вашиот iPhone или iPad или Siri, но исто така и со ограничувања Земи во предвид. 

Еве Аква во кутијата вклучува сè што ќе ви треба за да го инсталирате во вашиот дом за наводнување, вклучувајќи адаптери за чешма и црево за наводнување, како и батерии. Работи со две АА батерии кои му даваат опсег од неколку месеци според производителот, бидејќи како и сите додатоци на оваа марка, тие се определуваат за поврзување со мала потрошувачка на Bluetooth за да се поврзете со вашиот уред и центарот за додатоци (Apple TV, iPad или HomePod).

Неговата инсталација е многу едноставна, а вие треба само да го навртувате додатокот во чешмата и цревото за наводнување за да можете да започнете да го користите, поминувајќи низ класичниот процес на конфигурација на кој било додаток на HomeKit, како што е прикажано на видеото што го води написот. За разлика од другите прилики, во кои обично укажувам дека апликацијата Home е најдобра за конфигурацијата, тука ние мора да ја користиме апликацијата Ева ако сакаме да ги искористиме максимално опциите што ни ги нуди, кои се многу, и кои можете детално да ги видите на видеото.

Неразбирливо, апликацијата House не ни дозволува повеќе отколку да го активираме или деактивираме наводнувањето и да го наведеме нејзиното времетраење. Апликацијата Ева ни овозможува да генерираме комплетен календар за наводнување, покрај тоа што ни нуди информации за спроведената историја на наводнување, како и потрошувачката на вода. Ми недостига што имав можност да го користам времето за да го менувам наводнувањето, како што прави станицата за наводнување GreenIQ (врска до прегледот), но секогаш ќе биде нешто што може да се додаде во иднина.

Сепак, најважното ограничување на оваа Eve Aqua доаѓа од неговата Bluetooth конекција. Уред од ваков тип обично оди надвор од куќата, а тоа значи дека Appleе биде многу лесно за Apple TV или HomePod да бидат надвор од опсегот на Bluetooth, така што она што треба да биде интелигентна контрола за наводнување ќе стане нормален контролер за наводнување со мобилна работа секогаш кога сте близу до него. Takeе го искористите напредното програмирање што ви го нуди апликацијата, а тоа се одржува дури и ако ја изгубите конективноста, но далечинскиот пристап, барем во мојот случај, не е можен заради овој проблем што го коментирам.

Ажурирање

Ева го лансираше Eve Extend, мал уред што служи како мост и се поврзува со вашата WiFi мрежа, решавајќи го проблемот со поврзување на додатоците далеку од вашиот центар на HomeKit. Го анализиравме и ми ги решава проблемите со Ева Аква, одлична вест. Можете да го видите целосниот преглед на овој линк.

Мислење на уредникот

Eve Aqua е автоматски контролер за наводнување компатибилен со HomeKit, кој е прилично сличен на конвенционалниот поради цената и перформансите, но со огромна предност да може да се контролира од вашиот iPhone, што му дава леснотија на употреба што обично им недостасува на контролорите нормално Едно прашање за кое треба да бидете свесни е ограничениот опсег на Bluetooth, така што можеби ќе ви треба скокачот „Eve Extend“ за да го поставите подалеку од контролната табла HomeKit. Неговата цена е околу 92 € во Амазон, слично на другите „непаметни“ модели.

Аква аква
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
92
 • 80%

 • Аква аква
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • работа
  Уредник: 80%
 • Предности
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и материјали
 • Добро дизајнирана и лесна за употреба апликација
 • Едноставна инсталација
 • Работи дури и офлајн

Contras

 • Повеќе од веројатно ви е потребен мостот Eve Extend
 • Без автоматизација или сцени
 • Ограничувања во рамките на HomeKit

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.