Преглед на LED светлосни ленти iHaper компатибилен со HomeKit

Светлата преминаа од елементи за осветлување во претворајќи во уште еден декоративен елемент што создава различни атмосфери во зависност од приликата. И за ова главните протагонисти се ЛЕД лентите што ви овозможуваат да ги поставите практично на кое било место и ја менува својата боја во широк опсег. Ако на ова ја додадеме можноста за нивно контролирање преку нашиот омилен виртуелен асистент, крајниот резултат е идеален додаток за секоја просторија во куќата.

iHaper се приклучува на каталогот на производители што нуди додатоци компатибилни со HomeKit и ни нуди LED лента долга два метра што можеме да поставиме каде било каде имаме приклучок за USB при рака, и благодарение на компатибилноста со HomeKit, нејзината конфигурација е детска игра. Го испробавме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Спецификации

Тоа е ЛЕД-лента со многу мала потрошувачка (0,01kWh) и 16 милиони бои што работи поврзана со конвенционална USB-порта. Тука треба да бидете претпазливи затоа што некои USB порти не даваат доволно напон и резултираат со досадно треперење или во тоа што лентата директно не работи. Но, ако вашиот телевизор е релативно модерен, или кој било USB од компјутер или конвенционален полнач нема да ви донесе никаков проблем. Неговите два метра должина овозможуваат да покрие голема површина на парче мебел или да го постави на задниот периметар на вашиот телевизор за да постигнете убав ефект на „амбилајт“.

Лентата е сертифицирана со IP65, што ја прави отпорна на вода и прашина, иако бидете внимателни затоа што USB конекторот не е наменет да се користи на отворено, па затоа, мора да го заштитите правилно. Неговите два метра може да се исечат со помош на водилки попречните линии што може да ги најдете по должината на лентата. Повторно, бидете многу внимателни, бидејќи штом еднаш ќе го пресечете, нема да има враќање и вишокот дел нема да работи или може повторно да се спои. Не е можно да додадете додатоци на ЛЕД-лентата, и ако ви треба поголема должина нема да имате избор освен да купите друга лента што ќе треба да ја поврзете на друга USB-порта.

Конфигурација со HomeKit

Како и секој додаток компатибилен со HomeKit, конфигурацијата е исклучително едноставна, само потребно е да се има недоволен код што е вграден во полето и упатството за употреба за да се додаде во мрежата за домашна автоматизација. Овој додаток, како и обично, се поврзува со мрежата од 2,4GHz на вашата WiFi, но со процесот на автоматска конфигурација на HomeKit, нема да мора да ја внесувате лозинката или нешто слично.

Откако ќе се додаде во апликацијата House, мора да ја именувате и да ја поставите во соодветната просторија за да можете да ги користите гласовните упатства без проблеми. Со Siri, или од вашиот Appel Watch, iPhone, iPad или HomePod, можете да ја вклучите или исклучите оваа LED лента или да ја промените нејзината боја или осветленост. Секако дека ќе имате и автоматизација и ќе можете да создавате средини заедно со други додатоци компатибилни со HomeKit, дури и ако се од друга марка, еден од главните моменти на платформата за автоматизација на домот на Apple.

Апликација која има потреба од подобрување

Самиот производител ни ја нуди својата бесплатна апликација за управување со неговата ЛЕД-лента, како што често се случува со овие додатоци. Оваа апликација многу потсетува на апликацијата Home која е веќе претходно инсталирана на iOS, но има многу да се подобри. Некои грешки на интерфејсот и проблеми кога станува збор за промена на бојата на ЛЕД-лентата го прават тоа целосно потрошен. Апликацијата очигледно не се мери со производот iHaper, и за среќа воопшто не ни треба, бидејќи со апликацијата iOS Home можеме да го конфигурираме и контролираме без најмал проблем.

Мислење на уредникот

iHaper ни нуди производ кој е совршено на исто ниво со другите слични додатоци од други брендови, со целосна компатибилност со HomeKit, што гарантира едноставен и процес на конфигурација без грешки. Добра сјајност, огромна разновидност на бои и два метри во должина што го прават идеален за употреба како осветлување и декоративен елемент во дневната соба, спалната соба, кујната или каде и да замислите. Штета што апликацијата на производителот не е на висина на задачата, но за среќа ја имаме апликацијата iOS Home, што значи дека не ни треба ништо друго. Неговата цена е 29,99 € на Амазон (линк) како Божиќна промоција, што го прави интересно додавањето во нашиот каталог за додатоци на HomeKit дома. Обично чини 39,99 €.

IHaper LED лента
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
39,99
 • 80%

 • IHaper LED лента
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Апликација
  Уредник: 50%
 • Завршува
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Лесно поставување
 • Лесна инсталација
 • Компатибилен со HomeKit

Contras

 • Неподобна апликација

Galería


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Разбирам дека не работите со мрежата 5 Ghz?

  1.    Луис Падилја dijo

   Се поврзува со 2,4, но остатокот од вашите уреди може да биде вклучен на 5

 2.   Луис Алфонсо Флоридо Мартин dijo

  Па, се надевам дека е подобро од лентата предводена од koogeek, затоа што останува да виси постојано, (нема одговор), мора да го исклучите од струја и повторно да се поврзете, ајде ... непријатност, да не речам глупости. Ако некој знае како да го реши. Би ценел.

 3.   Давид Гочи dijo

  Па, божиќната промоција требаше да заврши бидејќи чини 39,99 €

 4.   Рики Гарсија dijo

  И јас го имав тој проблем со koogeek, со 14 уреди од иста марка, проблем беше рутерот Водафон / оно, тие остануваат поврзани но домашната апликација не ги гледа, јас го решив оставајќи го оно рутерот како мост и приклучување на рутер со двојна лента со tp-link

 5.   Педро dijo

  Ви благодариме Луис Падиillaа