Android Auto го поминува CarPlay и веќе работи без кабел

Андроид автомобили

Во нашата земја и во многу други земји услугата на Андроид автомобили Без да мора да го поврзуваме паметниот телефон преку кабел, да, можеме да кажеме дека овој пат Android Auto е пред технологијата што ја користи Apple, иако е точно дека CarPlay работи и без кабел во некој модел.

Ажурирање на оперативниот систем за Android Auto пристигна минатиот петок и оваа одлика сега е достапна тука и на Уште 18 земји. Се чини дека оваа опција беше достапна во бета фаза за многу програмери и конечно Гугл го презеде чекорот и го објави за сите корисници на овој оперативен систем.

Сопствена андроид страница ја објаснува операцијата и компатибилни модели на автомобили со оваа функција, но во основа ние замислуваме дека тоа се сите модели кои веќе беа компатибилни со оваа функција Android Auto. За да работи, потребен ви е само самиот компатибилен смартфон и тој е нешто повеќе селективен во звучните системи на возилото: Kenwood, Pioneer и JVC.

Најверојатно, многу компјутери компатибилни со оваа технологија Android Auto функционираат со најновите модели на Android, не знаеме кои. Минатата година интерфејсот беше целосно изменет и сега е лансирана оваа интересна новина што ќе видиме како поддржуваат батериите на уредите со Android.

Од своја страна, Apple молчи во овој поглед и малку автомобили ја имаат оваа опција да се поврзат без кабел за да користат Apple CarPlay. Во секој случај, се чини дека ова го одвива својот тек и не веруваме дека Apple ќе го одложи своето претставување премногу долго сега кога неговиот директен ривал веќе го има активно, барем тоа е она што се надеваме дека активирајте го што е можно побрзо да можат да уживаат во оваа опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Квиди90 dijo

  Но, дали може да биде со кој било мобилен телефон или само со Pixel и уште 4?

 2.   Фидел Едуардо dijo

  Безжичен Apple CarPlay е лесен за секој систем со адаптер eBay. Дури и таблет со Android може да работи безжичен CarPlay ..

  1.    Ентони dijo

   Во кој било систем, не, во кој било систем што е андроид, односно во кој било од стандардните автомобили, внимавајте што ќе кажете дека тогаш луѓето ги купуваат гаџетите на eBay или aliexpress и ги јадат со компири

 3.   Хозе Луис dijo

  Имам прашање, како да го ажурирам автомобилот со Android, автомобилот, не мобилниот, затоа што тоа беше рекламирање што го започна за мене и не видов како го направив тоа, благодарам