Апликацијата AirPort за iOS е ажурирана за да може да се споделува со iPhone X

AirPort

И покрај фактот дека iPhone X е на пазарот повеќе од 10 месеци, сепак можеме да најдеме голем број на апликации кои сè уште не се прилагодени на новиот интерфејс што овој уред ни нуди. Најновата апликација што е ажурирана за да биде компатибилна со iPhone X е токму од Apple. Зборуваме за апликацијата AirPort Utility.

За сите оние корисници кои продолжуваат да користат уреди за AirPort, ова е несомнено одлична вест, бидејќи се чинеше дека сè укажува на тоа дека Apple целосно заборавил на овие производи кога официјално престана да ги продава пред неколку месеци. Преродбата на AirPort дојде од ажурирање на фирмверот што го добија пред неколку дена и во кое беа направени компатибилен со AirPlay 2.

Особено зачудувачки е што Apple ги ажурираше овие уреди кога во теорија не треба откако ќе ги отстрани од својот каталог и не понуди никаква алтернатива. Кога Apple објави дека ќе престане да ги продава овие производи, изјави дека на пазарот можеме да најдеме одлични алтернативи кои ги надополнуваат функциите на овие уреди.

Активноста AirPort ни овозможува да управуваме со нашата Wi-Fi мрежа и нашите базни станици на AirPort, вклучувајќи ги AirPort Express, AirPort Extreme и AirPort Time Capsule директно од нашиот iPhone, iPad или iPod touch. Покрај тоа, тоа исто така ни овозможува да прегледаме графичко резиме на нашата мрежа и уредите Wi-Fi што се поврзани на мрежата.

Исто така, ни овозможува да ги менуваме поставките на основната станица и мрежата, да управуваме со напредни функции, како режими на безбедност, безжични канали, поставки IPv6 и многу повеќе. Активноста AirPort е достапна за преземање целосно бесплатно преку врската што ја оставам на крајот од овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.