Ајде внимателно да ја разгледаме деветтата генерација на iPad што беше претставена вчера

Деветтата генерација на iPad беше првата новина дека Тим Кук и неговиот тим се повлекоа од џебовите на вчерашната презентација на „Калифорнија стриминг“. Нов iPad и нов iPad mini што ги заменуваат сегашните, со ист надворешен изглед, но целосно обновен внатре.

Un iPad 9 со нов процесор, предна камера, нов екран и поголем капацитет за складирање. Сето ова за да извлечете максимум од новиот веќе инсталиран софтвер iPadOS 15, со многу нови функции. Ајде да видиме.

Во вчерашната говорница, кога сите очекуваа да го видат новото iPhones 13, првиот од новитетите беше презентацијата на деветтата генерација на iPad. Без сомнение, еден од најпродаваните уреди на компанијата.

Со почетна цена од 379 евра, новиот iPad се одликува со 10,2-инчен Retina дисплеј со True Tone, предна камера од 12MP со ултра-широк агол со централна сцена, поддршка за Apple Pencil (прва генерација) и двапати простор за складирање од претходната генерација. Го вклучува новиот софтвер iPadOS 1.

Нов процесор A13 Bionic

Оваа деветта генерација на iPad го монтира моќниот чип A13 Bionic, што обезбедува зголемување на перформансите за 20% во однос на моделот што го имаше досега. Ова го прави новиот iPad до 3 пати побрз од најпродаваниот Chromebook, и до 6 пати побрз од најпродаваниот Android таблет.

Со овој нов потенцијал за перформанси, новиот iPad ќе им овозможи на корисниците непречено да работат апликации и игри за кои е потребно високо ниво на обработка. На Невронски мотор A13 Bionic исто така ги овластува можностите за машинско учење на следно ниво, вклучувајќи текст во живо на iPadOS 15, кој користи iPadOS XNUMX за препознавање и работа со текст на фотографија.

Нова предна камера од 12 MP

Новоста на центрираното врамување што беше претставена пред неколку месеци во iPad Pro, стигнува и до новиот iPad. Благодарение на нова предна камера 12MP ултра-широк агол и Neural Engine, сега корисниците можат да уживаат во уште поинтересни видео повици. Како што корисниците се движат низ сцената, функцијата на Кадрирање во центарот автоматски го врамува фотоапаратот за да ги види. Кога другите луѓе се придружуваат на сцената, камерата исто така ги открива и нежно ги намалува за да ги вклучи во видео повикот.

Оваа нова функција ги прави видео повиците поприродни во FaceTime, како и во апликации за видео повици од трети страни. Apple сакаше да ги зголеми можностите што iPad може да ги понуди за подобрување на видеоконференции, така се користи денес.

Нов 10,2-инчен дисплеј со Вистински тон

Новиот iPad го монтира истиот 10,2-инчен екран како и претходниот модел, но со новина на вистински тон (Вистински тон). Новиот подобрен сензор за амбиентална светлина овозможува содржината на екранот да одговара на температурата на бојата во просторијата.

Оваа нова функција на вистински тон ги прави сликите да изгледаат поприродно и им овозможува на корисниците поудобно искуство за гледање различни средини за осветлување што можеме да ги имаме дома или во канцеларија.

Складирањето е двојно зголемено

Новиот iPad започнува со 64 GB складирање, двојно складирање од претходната генерација, нудејќи им уште поголема вредност на корисниците на iPad. И ако ви треба уште повеќе простор, имате опција од 256 GB, за да можете да чувате с you што ви треба на вашиот iPad.

Инсталиран iPadOS 15

И за да ги искористите сите перформанси што ви ги нуди новиот iPad, доаѓа со него iPadOS 15 Фабрички инсталирана, со нови карактеристики и функции, за да биде попродуктивна и да ја однесе разноврсноста на iPad уште подалеку.

Многу помоќно мултитаскинг, нови распореди на виџети, нова подобрена апликација Забелешки, функција за текст во живо и подобрено време на лице што го прави користењето на iPad полесно и многу покорисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.