Безбедносен пропуст во апликацијата TikTok ги разоткрива податоците на милиони корисници

TikTok

Се соочуваме со една од оние апликации што ги користат милиони корисници (претежно млади) со кои се снимаат видеа, а потоа се споделуваат како социјална мрежа. Во овој случај, ТикТок претрпе напад благодарение на а голем безбедносен пропуст изложување на адреси за е-пошта, приватни адреси и други лични податоци.

Апликацијата брутално порасна во последните месеци и милиони корисници се регистрираат користејќи ја апликацијата за да ги постават своите видеа. Ова ја прави јасна мета на хакери кои побарајте безбедносни пропусти да добијат лични податоци на корисници.

TikTok

Безбедносниот пропуст веќе ќе беше исправен

Се чини дека самите развивачи на апликации ја пронајдоа грешката и можеа да ја поправат безбедносната дупка. Покрај тоа, од самата компанија, тие ја обезбедуваат нивната посветеност на заштитата на податоците на нивните корисници и со последната верзија објавена на апликацијата, грешката беше поправена.

Не е познато дали проблемот влијаеше на верзијата на iOS, Android или обетеОна што се чини јасно е дека мораме да ја инсталираме новата верзија што е можно поскоро, ако ја користиме оваа апликација на нашиот уред. ТикТок несомнено беше една од најсимнуваните апликации за минатата година 2019 година, што ја прави интересна цел за сајбер напади. Средниот познаник Сонцето, Како и останатите медиуми кои ја одекнуваа веста, тие објавија дека е важно што е можно побрзо да ја ажурираме нашата верзија на апликацијата за да се покрие безбедносниот проблем.

TikTok: Видеа и музика (AppStore Link)
TikTok: Видеа и музикаслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.