Безжичен CarPlay со Ottocast U2-X (и Android Auto)

Малиот Ottocast U2-X адаптер ни овозможува конвертирате го нашиот конвенционален CarPlay во безжичен CarPlay идентичен на официјалниот, а работи и со Android Auto.

За оние од нас кои секојдневно го користат автомобилот, CarPlay стана наш суштински придружник за патување. Слушајте музика, насоки до нашата дестинација, камера за брзина и предупредувања за работа на патиштата, контрола на сообраќајот, слушајте подкаст, испраќајте пораки… и сето тоа без да мора да го допираме нашиот паметен телефон. Но, цената што мора да се плати е секогаш да го имаме нашиот iPhone поврзан со кабел, бидејќи сè уште има малку возила со безжичен CarPlay од фабриката.

Овој нов Ottocast U2-X го решава овој проблем и ни овозможува да користиме CarPlay со секоја негова функција без потреба од кабли. Со многу едноставен систем за поставување и работа што не се разликува од официјалниот безжичен CarPlayРаботи и со Android Auto. Го тестиравме и ќе ви кажеме како функционира.

едноставно и ситно

Ottocast U2-X е мала, дискретна и лесна пластична кутија, совршена за криење во преградата за ракавици или под потпирачот за рака или во кој било друг простор во нашиот автомобил. Без копчиња, ништо повеќе од USB-C приклучок за поврзување на кабелот и USB-A што можеме да го користиме за полнење на нашиот iPhone, овој мал додаток Доаѓа со два кабли во кутијата за да го поврзете со USB-то на автомобилот. Тоа што каблите доаѓаат одделно е важен детал, прво затоа што е најкревкиот дел и ако се скрши можете да го замените, а второ затоа што на тој начин можеме да го користиме и со USB-A (вообичаените) и со USB-C конекции. кои сега доаѓаат со најмодерни возила.

Во полето не наоѓаме ништо друго, само мал прирачник за употреба кој навистина не е многу потребен, а уште помалку откако ќе ја прочитате оваа статија и ќе го погледнете видеото. Ова е една од најголемите доблести на овој уред: неговата конфигурација е многу едноставна и откако ќе се конфигурира, можете да заборавите на тоа целосно, тој е целосно транспарентен за корисникот.

компатибилност

Тоа го тврди производителот Практично сите модели на автомобили со жичен CarPlay се компатибилни со овој Ottocast U2-X, со исклучок на BMW. Компатибилен е и со „aftermarket“ системите CarPlay што ги инсталирате во вашето возило, освен оние од брендот Sony. За Android Auto, ќе ви треба паметен телефон со Android 11 и понова верзија на кој е инсталиран Android Auto. Можев да го тестирам со неколку модели на Ауди и Фолксваген, и на сите работеше совршено. Благодарение на тоа што каблите за поврзување доаѓаат одделно и што имате USB-a и USB-C конекција, тој е компатибилен и со постарите модели и со најновите модели кои веќе ја имаат новата USB-C конекција, што е предност во споредба на други уреди што имаат интегриран кабел со USB-A конекција, кои обично не работат добро со USB-C адаптери.

конфигурација

Процесот на конфигурација откако уредот ќе се поврзе со USB-то на автомобилот е многу едноставен, како поврзување со уред без раце. Првата врска мора да се направи преку bluetooth, додавајќи го уредот на нашиот iPhone и давајќи му ги потребните дозволи што мора да го прифатиме на екранот на нашиот iPhone. Откако ќе се воспостави врската, целата операција ќе се изврши преку WiFi, врска која овозможува поголем и побрз пренос на податоци, па ќе можеме да уживаме во музиката од Spotify или Apple Music со повисок квалитет отколку кога би се користела Bluetooth конекцијата. Процесот на поставување е брз и треба да се направи само првиот пат кога го користиме. Потоа, кога ќе го стартувате автомобилот и ќе го имате телефонот на дофат, врската се прави автоматски, што е од суштинско значење дека и Bluetooth и WiFi се активни на нашиот iPhone.

работа

Функциите што ги имаме на располагање се сосема исти како да го користевме официјалниот систем, ние не губиме ништо кога станува збор за поврзување на нашиот iPhone со фабрички безжичен CarPlay. Навигацијата низ менијата е течна и без одлагање, но имаме приближно доцнење од околу две секунди кога слушаме аудио. Ова не е проблем со уредот туку со самиот безжичен систем CarPlay и иако на почетокот го забележувате, набрзо се навикнувате и воопшто не е досаден. Ќе има и мало доцнење во телефонските повици, но како што реков претходно, тоа е нешто на што брзо се навикнувате.

Мислење на уредникот

Ако користите CarPlay и вашето возило нема безжична опција, овој Ottocast U2-X е додатокот што го баравте за да не мора да го вадите вашиот iPhone од џеб и да го поврзувате со USB-кабелот на автомобилот. Неговата работа не се разликува од официјалниот систем, врската е многу стабилна и процесот на конфигурација е исклучително едноставен. Неговата цена е 149,99 долари во официјалната продавница на Ottocast (bit.ly/3wNhOFf) и сега, за ограничено време, можете да искористите попуст од 10%.

U2-X
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
$ 149,99
 • 80%

 • U2-X
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • работа
  Уредник: 90%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Мал и дискретен
 • Многу лесно поставување
 • заменлив кабел
 • Идентично како и официјалното работење

Contras

 • Не дозволува работа со кабел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.