Белкин воведува приклучок за полнење за iPhone и Apple Watch

белкин-полнеж-пристаниште

Belkin го претстави првиот производ што вклучува а поддршка за полнење на Apple Watch и Lightning конектор за iPhone во истиот уред, за да можеме да ги полниме смартфонот и часовникот истовремено без да имаме неколку кабли на масата. Се разбира, ако сте заинтересирани, мора да знаете дека нејзината цена не е таа што може да се каже ефтино, иако тоа зависи од секоја од нив.

El Док за полнење (Дополнување док) од Белкин е алуминиумска платформа со приклучок Молња и хромирана рака во која ќе го ставиме Apple Watch да го полни. Дизајнот е прилично минималистички и може да изгледа добро насекаде, но е само во металик боја. Како и да е, нормалниот Apple Dock пред новите модели беше само во бело и ништо не се случи.

На дното, како и во официјалните Apple Docks, има површина што не се лизга, заедно со нејзината тежина (не прекумерна), ќе го задржи полначот на место. Последното нешто што сакаме да ја направиме поддршката каде што ставаме уреди во вредност од околу 1500 € е да се движи и да се удира.

ChargeDock_AppleWatch_iPhone_AdjustableLightningConnector_v01-r01

Конектор Молња може да се прилагоди користејќи го тркалото на задната страна. Ова ќе ни овозможи да го отстраниме малку повеќе или малку помалку во зависност од тоа дали користиме футрола или не, секогаш дозволувајќи ја основата на iPhone да се одмори. Исто така е можно да се навали молњата, што ќе ни овозможи да го поддржуваме iPhone-от и на хромираната рака каде што го полниме Apple Watch. Не плашете се, во таа област има гума.

полнење-док-белкин

Постојат две негативности во предлогот на Белкин. Прво е кабелот за полнење. Е црн нормален кабел како оној што го користевме во кој било телефон од пред повеќе од пет години. Кога го поврзувате, многу е грдо да се види црниот кабел како излегува од метална потпора и има одличен дизајн. Следната негативна точка е тоа не може да се синхронизира со нашиот компјутер. Би било интересно да можеме да ја поврземе Платежната приклучок со нашиот Mac или компјутер за да го наполниме и да го синхронизираме истовремено ако сакаме. Ако тие исто така додадоа излез за слушалки, би можеле да го користиме на кое било стерео.

Како дополнителна информација, немајќи никаков вид ограничување на страните, можеме да го користиме овој приклучок со iPad. Проблемот, секако, е во тоа што нема да биде центриран и нема да можеме да го полниме Apple Watch.

Полнете ја цената на пристаништето

Цената на Belkin Charge Dock е $ 129,99 и во моментот го нема во Шпанија. Според мене е висока цена и причината е едноставна: полначот Apple Watch вреди 29 долари, а новиот Dock со метални бои е 49 долари, за вкупно 78 долари. Ако наместо новиот Dock го избереме претходниот модел (бел), би добиле сè за 68 УСД, нешто повеќе од половина од она што Белкинс го бара за нашево полнење. Покрај тоа, официјалните додатоци на Apple можат да бидат поврзани со компјутер или стерео. Вистина е дека тие не се 2-во-1 ниту го имаат истиот дизајн, но дали вреди да се плати скоро двојно и да се жртвуваат некои функции за дизајнот и точката на удобност?

Повеќе информации: Belkin


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Соломон dijo

  Друга негативна точка на овој додаток е дизајнот, тој не ја искористи новата опција на часовникот «маса часовник» кога е поставен на негова страна. Иако веќе има нови додатоци кои навистина го искористуваат, оваа верзија е застарена и тие треба да излезат од неа што е можно поскоро.

 2.   Соломон dijo

  Застарен производ, не ја користи опцијата „табеларен часовник“ што е да го поставите Watch во режим на пејзаж.