Бесрамот на Фејсбук и неговиот напад врз Appleq

Facebook

Сите знаеме дека Фејсбук е огномет, како скандалот „Кембриџ аналитика“ да не беше доволен, сега се додава дека во Соединетите држави им е сосема јасно дека нивниот конгломерат од компании е навистина опасен за приватноста на корисниците и тие започнаа доста релевантна постапка за распаѓање.

Сепак, кампањата за миење слики на Фејсбук веќе започна. Компанијата на Марк Цукерберг директно го напаѓа Епл во реклами на целата страница во американскиот печат. На овој начин тие го обвинуваат Apple дека им штети на малите бизниси ширум светот.

Во рекламата на цел екран што можете да ја прочитате подолу, големата компанија „F“ вели дека ограничувањата на приватноста и рекламирањето наметнати од Apple спречуваат повеќе од XNUMX милиони мали бизниси кои користат реклами на Facebook да ги продаваат своите производи на корисниците на iOS и macOS.

Смешно е уште помалку иронично што Фејсбук реши да прави агресивно рекламирање, или поточно кампања за кревање лице, користејќи ги традиционалните медиуми за печат, токму оние кои се директно погодени од нивните вирусни публикации и стимулирачки алгоритам на „лажни вести“.

Сепак, реалноста е таа Facebook и начинот на кој ја користи приватноста дадена од нејзините корисници против нив со единствена цел да продава, продава и продава, не е точно нешто што му користи на корисникот. Во овој случај, постојат две страни, едната решена да ја заштити приватноста на своите корисници и искреното рекламирање, и другата што мисли само на заработка преку манипулирање и со рекламни и со гледачи.

Интересно како Луис Падиillaа ни ги покажува сите „напади“ на нашата приватност што ги извршува Фејсбук само со отворање на апликацијата на iOS, Се чини дека ова отвори многу рани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Aitor dijo

    има грешка во насловот ...