Бета-верзијата на iOS 14.5 овозможува пријавување несреќи, опасности и брзински камери во „Епл мапс“

Apple Maps со нови функции во iOS 14.5 бета-верзија

Првата бета верзија на iOS 14.5 е со нас веќе една недела и се појавуваат десетици нови функции. Вести интересни како и отклучување на iPhone преку Apple Watch ако имаме маска. Или можноста за изменете ја услугата за музика стандардно во стриминг за да слушате музика по команди на Сири. Сепак, веста се случува и денес е редот на „Епл мапс“. Во оваа нова верзија дозволено е да се пријавуваат несреќи, радари и опасности на патот во рамките на самата апликација, во најчистиот стил на Google Maps или Waze. Во моментов, оваа функција се чини дека е само при тестирање во САД.

Известете ги несреќите, камерите за брзина и опасностите со iOS 14.5 и Apple Maps

Оваа функција се појавува повторно во iOS 14.5 прва бета верзија како што коментиравме. Во моментот кога ќе започнете маршрута на „Мапи на Apple“ со инсталирана оваа верзија на iOS, новата функција ќе биде известена. Menuе се појави ново јазиче во менито за навигација: Извештај Ако кликнеме на него, ќе се прикаже ново мени што не пречи во вообичаената навигација со три елементи: контрола на несреќи, опасност или брзина.

5G
Поврзана статија:
iOS 14.5 ја активира опцијата DualSIM во 5G покриеност

Ако притиснеме кој било од овие елементи, нашата локација и известувањето што го направивме ќе бидат запишани. Apple Maps преку својот алгоритам ќе анализира ако има повеќе известувања за истиот инцидент и ќе утврди дали да го примениме известувањето за остатокот од возачите или не. Ако е така, ќе се појави знак за предупредување со избраниот елемент во мапите на секоја од корисниците за да извести дека нешто се случува на тоа место.

Известување за инцидентот исто така може да се направи преку Сири со: 'Сири, има сообраќајна несреќа на оваа позиција'. И веднаш Сири ќе ги фрли информациите до серверите за обработка. Оваа нова опција се чини дека е достапна само во САД а можеби и тоа е пилот проект. Ова значи дека можеби не ја гледаме оваа функција до iOS 15 или спротивното, дека функцијата е активирана во САД во iOS 14.5 и во останатите земји во iOS 15.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.