IOS 2, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 и watchOS 14.5 бета верзии во рацете на развивачите

Совршено порамнет шпигенски заштитник

Пред неколку минути Apple ги објави различните бета 2 верзии за програмерите. Во овој случај станува збор за iOS, 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 и watchOS 7.4 со неколку новини директно насочени кон стабилноста и безбедноста на системот.

Во принцип, новините што требаше да се имплементираат во овие бета верзии веќе пристигнаа во првата бета верзија и главниот момент на нив беше несомнено доаѓањето на Отклучување на iPhone со користење на Apple Watch со вклучена маска. Оваа новина се чини останува недопрена во оваа втора верзија на iOS и watchOS, па се чини дека работи совршено.

За сите други уреди на Apple има и втора бета верзија достапна за програмерите. Исто така, се чини дека овие се директно фокусирани на подобрувања во безбедноста и стабилноста системи. Засега нема забележителни промени во нив и во случај да има некои важни новости да ги споменеме, ќе ги споделиме со сите вас.

Apple ја напушта бета верзијата на macOS за друго време и засега вчера тие објавија официјална верзија за да го поправат проблемот со инсталацијата на објавената најнова официјална верзија. Овој неуспех влијаеше на неколку корисници и може да предизвика губење на податоците зачувани на дискот. Засега се чини дека сето ова е решено.

Нови бета 2 верзии на iOS бета 2, 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 и watchOS 7.4 може да бидат преземање преку ОТА ако веќе ја имате инсталирано првата верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Hector dijo

  Истовремено со објавувањето на тие бета верзии, камерите на мојот iPhone XS престанаа да работат.
  Дали може да има врска со тоа?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Хектор, во принцип тие не треба да пропаднат. Дали се обидовте да го рестартирате iPhone?