IOS 6 бета 14 вклучува сопствен систем за оценување во „Мапи на Apple“

iOS 14 не значеше драстична револуција на ниво на дизајн. Сепак, Apple го помина целото свое време во полирање и нуди малку нови функции што можат да му го олеснат животот на корисникот. Нивната вклученост во додатоци, неинтрузивни известувања или апликацијата „Преведи“ го прават корисничкото искуство значително да се подобри. Во нова бета 6 од iOS 14 за програмери Друга нова функција започна да се интегрира во некои уреди: комерцијален систем за рангирање на „Мапи на Apple“. Со ова, големото јаболко сака да престане во зависност од мислењата на Yelp или Foursquare и да го фалсификува сопствениот систем.

Бавна имплементација на новиот систем за оценување во „Епл мапи“

За да откриете што има ново во iOS бета-верзијата за програмерите, мора да го тестирате секој агол на системот. Благодарение на 9to5mac Ние ги знаеме овие вести достапни само за избрана група на луѓе. Станува збор за а систем за оценување локација во „Мапи на Apple“. Во моментов, кога притискаме на ресторан, бар или деловна активност, пристапуваме до серија информации. Од една страна, имаме информации што ги вклучуваат сопствениците, како што се часовите, телефонскиот број или веб-страницата. Од друга страна, субјективните информации со слики, мислења и прегледи доаѓаат од услуги на трети лица, особено од апликациите Yelp и Foursquare.

IOS 6 бета 14 за програмерите го вклучува овој нов комерцијален систем за рангирање во рамките на „Епл мапс“. Добар маневар е од страна на оние во Купертино да престанат да зависат од платформите на трети страни и да започнат да имаат робустен систем на прегледи, слики и оценки што може да се управува од самите апликации. Оваа функција Распореден е само во некои корисници и во некои области дури и ако имате инсталирано бета 6. Се очекува конечната верзија на iOS 14 конечно да го вклучи овој систем во целиот екосистем на мапите на Apple.

Оцени за палците нагоре и палците надолу

Зад целиот овој систем стои јасна политика. Всушност, Apple веќе ги ажурираше своите законски регулативи за да утврди што може да се појави, а што не на сликите што сакате да ги прикачите во евалуациите во рамките на апликацијата. Покрај тоа, исто така се очекува нормализирање на проценките со употреба на вештачка интелигенција што им овозможува да гласаат само корисниците кои ја посетиле локацијата и не секој, затоа што тогаш проценката би го изгубила кредибилитетот.

Што се однесува до самиот систем, тој се заснова на датотека каде што се вреднуваат разни ставки во зависност од видот на локацијата. Се гласа доколку се препорача местото палците нагоре или палците надолу. Квалитетот на услугата и производите исто така може да се проценат одделно. Конечно, може да се додадат слики што ќе се појават на табулаторот за локација во „Мапите на Apple“ по претходна проверка од вработените во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.