„Битлси“ доаѓаат на „Епл музика“ утре

Битлси-Епл-Музика

Со доаѓањето на Божиќ, британската група „Битлси“ ќе дебитира во светот на стримингот. Претходно Веќе му беше тешко да влезе во светот на дигиталната музика, сè додека конечно во 2010 година не слета на iTunes. Битлси не се последни, ниту ќе бидат единствената група или уметник што никогаш немал најмал интерес да ја понуди својата дискографија преку стриминг. Треба да се има предвид дека наскоро, со помала продажба на дигитална музика и физички медиуми, стриминг музиката ќе биде единствениот начин за рекламирање музика.

Гласините за пристигнувањето на петмината од Ливерпул во Епл Музик штотуку се потврдени. Утре конечно сите следбеници ќе можат да уживаат во својата дискографија не само преку Apple Music, но и преку Spotify, Tidal, Google Play, Amazon Prime, Slacker, Microsoft's Groove, Rhapsody и Deezer. Дискографијата која ги поседува нејзините права, Универзална музика, одлучи да не се омажи за исклучиво со никој и сите стриминг музички платформи, освен Пандора, ќе го имаат целиот каталог на групата Битлси.

Односите на Пандора со Универзална музика не се добри Да речеме, оттука не беше во можност да го понуди каталогот на оваа група. Другиот музички сервис што ќе ни останеше ќе беше Rdio, но тој се затвори пред неколку дена, со што Пандора беше со целата инфраструктура што ја имаше во замена за 75 милиони долари.

Универзална музика претпочита да им го нуди каталогот на сите провајдери на стриминг музика од тогаш Тоа е единствениот начин да се достигне поголем број следбеници и на тој начин да се добијат повеќе прегледи., што ќе генерира повеќе приходи за компанијата. Да беше ограничено на единствена платформа како што е „Епл мјузик“, оние на Купертино ќе требаше да плаќаат многу повеќе од вообичаеното за да ја надоместат загубата што ќе биде ограничена само на систем за репродукција на стриминг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тошо dijo

  Почекајте, почекајте, ова мора внимателно да се прочита: «Мораме да имаме предвид дека наскоро, со намалувањето на продажбата на дигитална музика и на физичките медиуми, стриминг музика ќе биде единствениот начин за пласирање музика.» ... СО ПАР !!! И совршено е мирно…

 2.   JeDiaR dijo

  Но, какви луѓе купуваат музика од оваа платформа или други кои плаќаат, кога може да се добие со други средства потполно бесплатни?
  Светот никогаш не престанува да ме воодушевува! XD