Битлси достапни на Apple Music на Бадник

слика

Неколку дена пред лансирањето на многу-шпекулираната услуга за стриминг музика на „Епл“, многумина беа експертите кои тврдеа дека каталог на фирмата со седиште во Купертино, би му дал илјада кругови на тој натпревар. Но, откако беше презентирана услугата, можевме да видиме како експертите беа многу лошо насочени.

Правата што Apple ги имаше добиено последниве години за да можат да ја продаваат својата музика на iTunes, тие не се истите оние што овозможуваат репродукција на истите преку стриминг, така што каталогот што тој конечно го претстави беше многу сличен на оној на Спотифај и Пандора, главните ривали.

Меѓу големите отсуства, ја наоѓаме групата Ливерпул, Битлси, но според списанието Билборд ова наскоро може да се промени. Според публикацијата со доаѓањето на Божиќ, исто така може да стигне до Apple Music музиката на британската група. Денот избран за лансирање би бил Бадник.

Каталогот на британската група беше достапен во 2010 година за прв пат и исклучиво некое време, многу корисен аранжман за момците од Купертино, кои за само неколку дена продадоа повеќе од два милиони песни. Очигледно последните месеци Apple и Universal Music водеа разговори за да можат да го понудат каталогот „Битлси“ на нивниот музички сервис, но контроверзноста околу услугата за тримесечниот бесплатен период ги разлади разговорите.

Ако конечно Apple успее да ја понуди британската групација, тоа ќе биде многу важно против конкуренцијата, што може да предизвика масовна промена на корисниците од една на друга платформа, иако во публикацијата не станува јасно дека музиката на британската група може да се слушне само на еден стриминг музички сервис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.