Twinkly Dots, новата целосно флексибилна LED лента

Ја анализираме новата Twinkly LED лента, со a Вкупна должина од 10 метри, бои RGB, компатибилност со HomeKit, Alexa и Google Assistant и целосна флексибилност за прилагодување на кој било дизајн што можете да го замислите.

LED лента различна од она што го знаеме

Има многу LED ленти, дури и ако го ограничиме пребарувањето со додавање на компатибилност со системите за домашна автоматизација како HomeKit, Alexa или Google Assistant. Ако додадеме дека тие можат да покажуваат различни бои во исто време, веќе доста ги стеснуваме резултатите, но ако додадеме должина од 10 метри и целосно флексибилна структура која ви овозможува да креирате каков било дизајн и приспособете се на секаква употреба, и внатре и на отворено, единствениот резултат што ќе се појави ќе бидат новите Twinkly Dots.

Со долгогодишно искуство во украсните светла, посветеноста на Twinkly е јасна: додадете компатибилност на кој било виртуелен асистент, вклучувајќи го и оној со кој се занимаваме овде, HomeKit, и користете го неговиот ефективен и уникатен систем за скенирање преку камерата на нашиот iPhone за да го препознаете дизајнот што го имаме. создаден со цел да ги прилагоди неговите дизајни и анимации на фигурата што ја создадовме. Ако на ова додадеме многу сигурна работа, поврзување со WiFi и добро дизајнирана апликација Со многу опции за конфигурација, резултатот е осветлување и декоративен елемент што ќе додаде многу посебен шмек во вашата соба.

Спецификации

 • Wi-Fi и Bluetooth конекција
 • 200 LED диоди и должина од 10 метри (модели со 60 LED диоди и 3 метри, 400 LED диоди и 20 метри)
 • Напојување со приклучок (60-LED модел со USB напојување)
 • Целосно флексибилен кабел, транспарентен или црн
 • Напојувачки кабел со должина од 2,5 метри
 • RGB бои
 • Компатибилност на HomeKit, Alexa и Google Assistant
 • Далечински пристап
 • музички анимации
 • Отпорен на вода

Инсталација и конфигурација

За вградување на ЛЕД лентата имаме можност да ја „превртиме“ околу кој било елемент, а доколку сакаме да ја фиксираме на рамни површини, вклучени се мали проѕирни налепници што можеме да ги отстраниме без да оставиме никаков вид остатоци. Лентата е многу лесна, така што ќе издржи секаква инсталација без никаков проблем. Моделот што го тестиравме во овој преглед е оној кој вклучува 200 LED диоди и има должина од 10 метри, па можеме да замислиме каков било можен дизајн и да го создадеме без проблеми. Можеме да избереме да ги гледаме LED диодите директно како што направив во анализата, или да ги поставиме така што ја гледаме само светлината што ја испуштаат, под маса или зад мебел, така што таа се рефлектира на ѕидот.

Процесот на конфигурација е многу едноставен, а се прави преку апликацијата Twinkly што ја имаме во App Store (линк) и исто така на Google Play (линк). При отварање на апликацијата, LED лентата автоматски ќе се открие благодарение на Bluetooth и оттаму, следејќи ги чекорите кои самата апликација ги покажува, ќе и дадеме пристап до нашата WiFi мрежа, што ќе биде средство кое ќе го користи од таа момент да го контролирате. Исто така од апликацијата можеме да ја додадеме во нашата мрежа за домашна автоматизација, која во случајот со HomeKit ќе бара ажурирање на фирмверот што е веќе достапно и можете да го направите и од апликацијата.

Светлосното мапирање е од суштинско значење во сите светлечки тела на Twinkly и е негов карактеристичен знак од другите слични производи. Со известување за точниот дизајн што го создадовме, анимациите совршено се прилагодуваат на тој дизајн и постигнуваме спектакуларни ефекти. Можеме да извршиме мапирање одеднаш или да скенираме различни области додека не ја добиете целосната светлосна мапа, која се препорачува во LED лента долга колку оваа. Тоа е навистина едноставна процедура со користење на камерата на нашиот iPhone.

Ефекти, дизајни и анимации

Откако ќе заврши процедурата за инсталација, повеќе или помалку макотрпна во зависност од дизајнот што сте го избрале, ќе можеме да започнеме со контролирање на Dots од апликацијата, а за ова ги имаме вообичаените контроли за вклучување и исклучување, како и интензитет. Но, најдоброто од сè е да можете да примените различни дизајни на бои и анимации. Имаме десетици од нив од апликацијата, можеме да преземеме неколку во нашата лента на светла, и наизменично да се менуваме меѓу нив, дури и да креираме свои. Една од опциите што ги нуди апликацијата е да „нацртаме“ сопствен дизајн, а тоа ќе го направиме директно на екранот на нашиот iPhone, гледајќи го резултатот на LED лентата во реално време.

Друга од функциите што ни ја нуди Twinkly е можноста дека анимацијата оди во ритамот на музиката што ја слушаме. За да го направите ова, прво треба да избереме дизајн кој е компатибилен со таа функција, а потоа да го користиме микрофонот на нашиот iPhone, кој ќе ја слуша музиката, пренесувајќи го ритамот на светлата, кои ќе танцуваат во ритамот. на музиката. Twinkly нуди опционален додаток кој ви овозможува да го направите тоа без учество на вашиот iPhone, наречен Twinkly Music, кој чини околу 30 евра (линк).

HomeKit

Интеграцијата со HomeKit доаѓа од ажурирањето на фирмверот што сигурно ќе мора да го примените веднаш штом ќе ги конфигурирате Twinkly Dots со апликацијата Twinkly. Можете дури и да го преземете QR-кодот за конфигурација, но нема да треба да го користите затоа што од апликацијата на производителот автоматски ќе се додаде во вашата апликација Home. Што ни нуди интеграцијата со HomeKit? Интеграција со сите уреди што ги додадовме, без оглед на брендот, околините и автоматиките, покрај тоа што можеме да го користиме Siri на нашиот iPhone, iPad, HomePod и Apple Watch за да го контролираме.

Сепак, како и кај сите додатоци од овој тип, нема да можеме да ги конфигурираме боите на глаголите, ниту да воспоставиме анимации. За ова, секогаш мора да прибегнуваме кон официјалната апликација. Време е HomeKit да го додаде овој тип на функционалност бидејќи апликацијата Casa е многу кратка во овој поглед.

Мислење на уредникот

Twinkly Dots е многу разновидна LED лента поради неговата голема должина, способноста да се прилагоди на која било структура или дизајн и безбројните опции што ги нуди апликацијата Twinkly. Со квалитетот на материјалите што го карактеризираат производителот и неверојатниот систем за мапирање на светлината што ни овозможува да ги приспособиме анимациите на дизајнот што го создадовме, оваа LED лента е без конкуренција во овој момент. Неговата цена е 165 €, и иако во моментов не може да се купи на Амазон, има и други онлајн продавници кои го продаваат и можеме да ги најдеме на веб-страницата на Твинкли (линк).

Точки
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
165
 • 80%

 • Точки
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 15 април 2022
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Различни модели со различни должини
 • Повеќе бои одеднаш
 • светлосно мапирање
 • Повеќе распореди и анимации
 • Апликација Twinkly со многу опции

Contras

 • Ограничени функции во апликацијата Home

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.