Safari стандардно ќе ги блокира сите колачиња од трети страни

сафари

Safari е најкористениот прелистувач кај сопствениците на iOS и macOS уреди, и повеќе од докажано е дека Safari, мајчин веб прелистувач на iOS и macOS, работи значително подобро од конкуренцијата, особено со оглед на количината на потрошени ресурси од Chrome и Firefox на уредите на Apple што ги прави контрапродуктивни за употреба, особено во однос на автономијата ако пребарувате постојано. Во меѓу време, Apple продолжува да работи на подобрување на Safari, сега по дифолт ќе дозволи да ги блокира сите колачиња од трети страни за да избегне следење на нашите приватни информации.

Додека Brave и Firefox веќе стандардно ги блокираат сите колачиња од трети лица и Chrome вети дека ќе го стори тоа наскоро (проценуваат дека блокирањето ќе пристигне во 2022 година), Safari се приклучува на оваа политика за приватност преку влезната врата, а тоа еСтандардно, тој ќе ги одбие сите колачиња од трети страни, односно оние даватели на услуги кои не се соработници на компанијата Купертино ќе видат дека колачињата се отфрлени. Искрено верувам дека ако ова функционира и не мора да „прифаќаме колачиња“ на секоја веб-страница што ќе ја внесеме, јас многу ќе го ценам тоа, затоа што меѓу вас и мене ... Јас не го читам текстот што тие го ставаат мене и јас прифатете го само за да престанете да го гледате известувањето.

Долгото чекање заврши, најновото ажурирање за „Превенција на паметно следење“ вклучено во Safari е сега достапно. Корисници на Safari, добредојдовте во иднината и на побезбедна мрежа. 

Треба да се напомене дека оваа можност за блокирање на сите колачиња веќе беше функција одамна интегрирана во Safari и на iOS и на macOS, и покрај фактот дека за ова мораше да ги внесете „Поставки“ и повеќето традиционални корисници на Safari не беа свесни за оваа можност. Уште еднаш Apple презема решителни мерки за приватност на своите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.