Брзо полнење за Apple Watch Series 7 со полначи компатибилни со протоколот USB Power Delivery или сопствениот на Apple

Брзо полнење Apple Watch

Еден од новитетите што се додаваат и во серијата 7 на Apple Watch што почнаа да се продаваат денес е брзо полнење. Ова полнење бара да се извршат неколку минимуми и главно проблемот беше во кабелот за полнење што претходно користеше USB A, кој сега е USB C, и во самиот полнач.

Затоа компанијата ги објаснува потребните барања за извршување на овој товар со поголема брзина. Во оваа смисла, оние корисници кои имаат официјални полначи на Apple со USB C конекција можат да го сторат тоа со кој било модел. Оние кои ги немаат овие официјални полначи на Apple, ќе зависат од протоколот за испорака на енергија преку USB од 5W модели.

Оние од Apple мора да имаат барем моќност од 18W за да можат да го понудат ова брзо полнење во новите часовници, оние што не се официјални од Apple ќе мора да имаат протокол за испорака на енергија на USB (USB-PD) да може да го понуди ова полнење кое нуди полнење од 80% од вкупната батерија за само 45 минутиНа Важно е тука да користиме сопствен кабел што се додава во кутијата за часовници и еден од овие полначи.

Повторно треба да го кажеме тоа овие полначи не се вклучени во кутијата на новиот часовник, но можно е да ги купите во продавниците на Apple. Сметаме дека овој маневар е навистина несреќен иако сме среќни со фактот што конечно додаваат USB C на кабелската врска. Apple исто така објаснува дека брзото полнење за Apple Watch Series 7 не е достапно во Аргентина, Индија или Виетнам, но не нуди објаснување за ова ограничување во овие три земји.

Од друга страна, советот овде е да користиме „готови“ полначи за полнење на нашите уреди. Запомнете дека постојат квалитетни полначи на пазарот по разумни цени, не мора да купувате од Apple ако не сакате, туку Ве молиме користете полнач и кабел за полнење со безбедносни сертификати за да избегнете проблеми. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.