Возбуда во Австралија околу „Епл пеј“ и одбивањето на банките

квадрат-јаболко-плати

Apple Pay напредува изненадувачки бавно во Австралија, многумина не разбираат како по толку месеци од нејзиното лансирање, дозволена е само употреба на картички Амекс. Секој би помислил дека Apple не си ја работи својата работа добро, но навистина проблемот е што австралиските банки одбиваат да го поддржат Apple Pay. Сепак, портпаролите на опозициската партија, Лабуристичката партија, сугерираат дека ова одбивање од страна на банките претставува анти-конкурентно однесување, според австралиските весници, што може да го принуди технолошкиот напредок што Apple Pay го претпоставува.

Темата носи многу редици, и една од главните причини за недостаток на договор е пресметувањето на надоместоците што секој дел ќе го одземе. Како банките веќе малку да зедоа од лихварството, тие исто така сакаат да го искористат Apple Pay за да не престанат да ги примаат срамните провизии што веќе ги земаат само заради фактот дека ви даваат картичка

Од Резервната банка е повикано да го испита потенцијалното анти-конкурентно однесување на пазарот во развој со плаќања со картички, банките го замрзнаа напредокот на новодојдениот Apple Pay, спречувајќи го да расте во фер конкуренција без очигледна причина […]

„На австралиските потрошувачи не може да им се ускрати можноста да користат начини на плаќање што се отворено достапни за потрошувачите ширум светот“, напиша Ед Хусиќ.  „Без сомнение, некои ќе тврдат дека овој потег на банките е антиконкурентен - јас секако сум загрижен дека на потрошувачот му е забранет пристап до безбедна и ефикасна платформа за плаќање.

И така е и пејзажот на Епл Пеј во Австралија. Во Соединетите држави, банките земаат 1% од секое плаќање со картичка, што заработува 1 долар од 100 долари. Па, „Епл“ бара 15 центи од секој долар што банката го чува во провизија, и се чини дека австралиските банки не поминуваат низ обрачот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.