Вака работи новиот Handoff на HomePod мини и iOS 14.4

Apple издаде ново ажурирање за iPhone и HomePod mini кое многу подобро ги искористува можностите што ги нуди новиот U1 чип од најновите уреди на Apple, овозможувајќи поголема контрола на аудио трансферите и контрола на истите на овие уреди.

iOs 14.4 е тука за iPhone, iPad и HomePods, а меѓу новите одлики се истакнува и новиот начин за управување со аудио трансфери помеѓу HomePod и iPhone благодарение на чипот U1 нов елемент кој ги вклучува најсовремените iPhone телефони и HomePod мини со кои е можно многу попрецизно да се знае позицијата на уредите. Благодарение на овие ажурирања и овој чип, можеме да го пренесеме аудио-звукот од нашиот iPhone на HomePod мини и обратно, како и да ја контролираме репродукцијата на многу подиректен начин и со визуелни елементи што го прават многу поинтуитивен.

Со цел да ја искористиме оваа нова опција, првото нешто што ни треба е да имаме компатибилен уред, чие суштинско барање е да го има новиот U1 чип. Овој елемент е присутен на HomePod мини и на сите iPhone телефони од iPhone 11: iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max, iPhone 12, 12 Pro, 12 Pro Max и 12 Mini. Единствениот модел што е изоставен од оваа листа и покрај лансирањето во 2020 година е iPhone SE. Доколку ги имаме овие уреди, мора да го ажурираме нашиот софтвер до најновата верзија што е достапна во овој момент: iO 14.4. HomePod мини исто така мора да се ажурира на оваа верзија, за да ја провериме мора да ја внесеме апликацијата Home и во рамките на поставките проверете дали има достапно ажурирање за нашиот HomePod.

Од овој момент, и како што можете да видите на видеото, секој пат кога ќе го приближиме нашиот iPhone до HomePod, ќе се појави банер кој ќе ни овозможи да го пренесеме аудио-звукот од iPhone-от во HomePod мини, или од звучникот на iPhone, тој ја контролира репродукцијата на HomePod од екранот на нашиот iPhone, или ако нема ништо што се репродуцира на кој било уред, видете ги предлозите за репродукција засновани на нашите навики, и подкаст и музика. Нов начин кој е многу повизуелен, попривлечен и побрз за контрола на нашата репродукција и кој за жал оригиналниот HomePod не може да го изведе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   AR рамки dijo

    Не знам дали им се случува на сите, но дали сум во близина на HOMEPOD MINI и го користам мојот iPhone, секогаш кога ќе ги ставам трепките до степен да бидат нападни и досадни.